StoryEditorDobry hodowca

Dostali gospodarstwa z 10 krowami. Teraz mają 80 sztuk bydła, choć nie kupili żadnej jałówki i krowy

20.11.2022., 14:11h
– Moglibyśmy zrezygnować z każdej z maszyn, ale nie oddalibyśmy ładowarki ani wozu paszowego. Ładowarka pracuje codziennie – tak jak my. Wsypujemy nią komponenty do wozu paszowego, usuwamy obornik, przywozimy słomę do ścielenia, paszę treściwą z mieszalnika, wsypujemy nią nawóz do siewnika. Uważamy, że gdyby rolnik zastanawiający się nad zakupem ładowarki otrzymał taki sprzęt na tygodniowe testy, to już nie pozwoliłby mu wyjechać z gospodarstwa – mówią Wioletta i Grzegorz Koprowie.

Paszowozu i ładowarki już by nie oddali

Podobnie jest z wozem paszowym, który bardzo ułatwił nam prace – przyznają państwo Koperowie, którzy od 2015 r. używają wóz Euromilk o pojemności 6 m3 oraz miniładowarkę Avant 630Gdy nie mieliśmy tej maszyny, najpierw rozdawaliśmy krowom kiszonkę z kukurydzy, którą posypywaliśmy paszą treściwą. Następnie przywoziliśmy do obory sianokiszonkę, co było bardzo uciążliwe, gdyż wówczas sporządzaliśmy ją w balotach.

Sianokiszonka z balotów nie umywa się do sianokiszonki sporządzanej na pryzmie

Od 4 lat sianokiszonka sporządzana jest na pryzmie i – zdaniem gospodarzy – metoda ta ma szczególne znaczenie przy korzystaniu z wozu paszowego.

Z pryzmy otrzymujemy jednolitą, dobrze rozdrobnioną paszę. Baloty różnią się jakością, a tych gorszych krowy wcale nie chciały jeść, nawet w miksie. Zdarzało się, że musieliśmy zbierać cały PMR ze stołu paszowego i podawać go jałówkom. Później używaliśmy „testerki sianokiszonki”. Jedna z krów uczepiona była przy wjeździe do obory i jeśli ona jadła sianokiszonkę, to robiło to również całe stado i można było sporządzać z niej PMR. Jeśli natomiast tej krowie ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 20:11