StoryEditorEuropejski rynek mleka

Friesland Campina - wzloty i upadki holenderskiego monopolisty na rynku mleka

08.10.2022., 05:10h
Pod koniec września rynek mleczarski zszokowała informacja o planowanym połączeniu dwóch największych europejskich spółdzielni mleczarskich. Konsolidacja miała dotyczyć holenderskiej  i duńsko-szwedzkiej Arli. Byłoby to najważniejsze w historii połączenie firm na rynku mleka.

Informacja o połączeniu FrieslandCampiny z Arlą zdementowana przez obie spółdzielnie

Utworzone w jej wyniku przedsiębiorstwo stałoby się największym globalnym graczem w tej branży. Powstała firma przerosłaby również obecnego lidera, którym jest francuski Lactalis.

Informacja ta została po kilku dniach zdementowana przez zarządy obydwu spółdzielni. W kwestii pozycji dwóch firm na światowym rynku, to holenderski producent jest siódmym, natomiast Duńczycy zajmują ósmą pozycję. (Przeczytaj koniecznie: Najnowszy ranking TOP 20 mleczarni na świecie). Łącznie w 2021 r. osiągnęły one 21,7 miliarda euro sprzedaży. Jednak nietrudno odnieść wrażenie, że Arla jest przedsiębiorstwem znacznie lepiej postrzeganym. Natomiast w przypadku holenderskiej Friesland Campiny pojawia się coraz więcej spekulacji.

Rozmowy o połączeniu obu przedsiębiorstw miały już miejsce w 2005 roku

Informacja o połączeniu Friesland Campiny i Arli przyjęła się dość łatwo, ponieważ spółdzielnie te już rozmawiały o ewentualnej konsolidacji. Miało to miejsce w 2005 roku. Negocjacje trwały kilka miesięcy i zakończyły się fiaskiem. Niemniej były one prowadzone ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:09