StoryEditorPorady

Gdzie rolnicy szukają oszczędności przy produkcji mleka?

20.10.2021., 14:10h
Wysokie i – niestety – stale rosnące koszty produkcji mleka spędzają sen z powiek większości hodowców bydła mlecznego. W tak trudnych realiach ekonomicznych szukanie oszczędności nabiera szczególnego znaczenia. Ale… Nie da się przecież oszczędzać na żywieniu wysoko wydajnych krów. Doskonale wiedzą o tym Monika i Zbigniew Oleksikowie, których sposobem, nie tyle na oszczędności, ile na zbędne wydatki jest unikanie błędów.

Sytuacja rolników i realia produkcji mleka stają się coraz trudniejsze

Staramy się unikać popełniania błędów, których konsekwencją są zawsze dodatkowe wydatki – stwierdził Zbigniew Oleksik. – Jeżeli jednak ceny nawozów, pasz i paliw jeszcze bardziej wzrosną, wówczas będziemy zmuszeni do ograniczeń, być może wydajności stada. Na pewno jednak nie chcielibyśmy zmniejszać pogłowia. Niemniej sytuacja w rolnictwie robi się coraz trudniejsza.

W 4 lata po przejęciu gospodarstwa Monika i Zbigniew Oleksikowie, zasiedlili nowo wybudowaną oborę. Tylko większy i nowoczesny obiekt dawał młodym hodowcom szansę na rozwój, którą doskonale wykorzystali.

Krowy utrzymywane na rusztach, młodzież hodowlana na ściółce

Bezuwięziowa obora to przejazdowy budynek o wymiarach 21x30 m, który korytarz paszowy dzieli na dwie części: większą przeznaczoną dla krów laktacyjnych i mniejszą – dla młodzieży. Do czoła obiektu dobudowano pomieszczenie (10x10 m), w którym zaplanowano dojarnię, pomieszczenie na schładzalnik do mleka oraz pokoje socjalne. Krowy mleczne utrzymywane są na rusztach, młodzież zaś – na ściółce.

Po latach użytkowania hod...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:56