StoryEditorDobry hodowca

Jak rolnicy z Mazowsza planują zwiększyć wydajność mleczną krów?

24.01.2023., 15:01h
Bożena i Jerzy Dróżdżowie swoje mleczne stado utrzymują w budynkach, z których najstarsze mają już kilkadziesiąt lat. Jakiś czas temu gospodarze rozważali budowę nowej obory, ale ostatecznie od planów odstąpili. W zamian postanowili skoncentrować się na zwiększeniu wydajności mlecznej stada.

Budowa nowej obory jest obecnie zbyt ryzykowną inwestycją

Mieliśmy w planach inwestycję w nowy obiekt, który pomieściłby całe stado i dodatkowo pozwolił na jego zwiększenie, jednak przy obecnych cenach materiałów i usług budowlanych kosztowałby bardzo dużo. Doszliśmy do wniosku, że taka inwestycja w obecnych czasach byłaby ryzykowna – wyjaśnia Piotr Dróżdż, syn gospodarzy, który deklaruje, że póki co skupi się na zwiększeniu wydajności mlecznej krów.

Jakie plany na rozwój produkcji mlecznej mają obecnie rolnicy?

Obecnie średnia wydajność laktacyjna od sztuki wynosi około 9400 kg mleka. W miarę możliwości chcemy ją zwiększyć, by bez powiększania pogłowia zwiększyć produkcję mleka. Innym sposobem na podniesienie rentowności gospodarstwa, które chcemy przeprowadzić jest rekultywacja części użytków zielonych. Mamy bowiem jeszcze takie użytki, w których za mało jest pożądanych gatunków traw i roślin motylkowych. Regeneracja łąk pozwoli na uzyskanie z tego samego areału większej ilości paszy o dobrej jakości – mówi Piotr Dróżdż.

Zakup paszowozu okazał się strzałem w dziesiątkę

Od roku w gospodarstwi...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:52