StoryEditorDobry hodowca

Jak rolnik z Podlasia chce poprawić opłacalność produkcji mleka? Na czym oszczędza?

29.01.2023., 15:01h
Zbigniew Chludziński podkreśla, że koszty produkcji rosną szybciej niż cena mleka, przez co spada opłacalność i dodaje, że sposobem na utrzymanie płynności finansowej jest wprowadzenie maksymalnych oszczędności oraz zwiększenie skali produkcji.

Rolnik zamierza zbudować nową oborę. Jaki obiekt chce postawić dla swojego stada?

Najstarsza część obory państwa Chludzińskich pochodzi z 1972 roku. W 2009 roku została do niej dobudowana kolejna część, a następnie na oborę przerobiony został garaż. Łącznie w obiekcie powstały 42 stanowiska wyłożone matami i zakończone kanałem gnojowym zakrytym rusztami. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej na 8 aparatów udojowych.

Zbigniew Chludziński zamierza wybudować nową oborę dla krów. Będzie to obiekt wolnostanowiskowy z halą udojową, w którym zwierzęta utrzymywane będą na posadzce rusztowej.

Do realizacji tego pomysłu jest jeszcze daleko, ale zrobiłem już pierwszy, ważny krok w tym kierunku. Kupiłem siedlisko, na którym w przyszłości ma powstać nowa obora. Planując tę inwestycję chcę przede wszystkim ułatwić nam prace przy zwierzętach. Szeroki korytarz paszowy umożliwi przejazd wozem paszowym, co usprawni żywienie stada. Ruszta pozwolą zaoszczędzić słomę, która obecnie jest bardzo droga, a stosowanie jej jako ściółki jest pracochłonne. Nowy obiekt umożliwi również zwiększenie pogłowia. Ciągle spadająca opłacalność produkcji mleka zmusza...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 19:56