StoryEditorDobrostan krów

Jaka posadzka w oborze jest najbardziej przyjazna dla krów?

23.03.2023., 12:03h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
W oborach wolnostanowiskowych przemieszczanie się i stanie zajmuje krowom średnio około 20% ich aktywności dobowej. Z tego też względu ogromne znaczenie dla zdrowia racic ma odpowiedniej jakości powierzchnia, po której zwierzęta się poruszają.

Krowy mają swoje preferencje względem podłoża po którym chodzą

Okazuje się, że krowy mają swoje preferencje, co do podłoża, a potwierdziły to ciekawe badania nad lokomocją krów. Wykazały one, że najbardziej śliską dla krów powierzchnią były betonowe ruszta, a najwyższą ścieralnością odznaczały się pełne podłogi betonowe. Na posadzce szczelinowej zaobserwowano najniższą prędkość chodu, natomiast znacznie szybciej krowy przemieszczały się na rusztach pokrytych matami. Jeżeli krowy mają możliwość wyboru, to zdecydowanie wolą stać na powierzchni gumowej niż betonowej. Podłoże, po którym przemieszczają się krowy (niezależnie od jego rodzaju) powinno mieć powierzchnie przeciwpoślizgowe, które minimalizuje występowanie urazów, a zwiększa ruch krów do stref żywienia, pojenia i odpoczynku. Na domiar, na nawierzchniach, na których nie grożą poślizgnięcia, krowy chętniej demonstrują ruję.

Wiele badań wykazało zwiększenie ilości urazów racic i klinicznych postaci kulawizn u krów utrzymywanych na betonie, w porównaniu do zwierząt przebywających na głębokiej ściółce. Niezależnie jednak od tego, w jakim systemie przebywają zwierzęta, niezbędnym warunkiem ich komfortu jest możliwość wstawania i kładzenia się bez bólu.

Przede wszystkim racice muszą być suche

Niezbędnym elementem profilaktyki kulawizn jest też zapewnienie warunków, w których racice krów będą suche. Róg racicowy zanurzony w wodzie szybko ją wchłania, szczególnie w czasie pierwszej godziny zanurzenia. Wysoka wilgoć powoduje, pęcznienie rogu i skóry głównie na opuszkach, w szparze międzyracicowej i koronie, przez co miejsca te stają się o wiele bardziej podatne na infekcje.

Wpływ moczu i kału na rozmiękczanie rogu racicowego najczęściej obserwujemy w oborach z gładkimi posadzkami, w których odchody nie są regularnie usuwane. I właśnie dlatego, tak bardzo ważne jest regularne czyszczenie korytarzy spacerowych, również z podłogami szczelinowymi. Mokre i śliskie powierzchnie znacznie ograniczają także przyczepność, uniemożliwiając zwierzętom stawianie pewnych kroków.

Niekomfortowa posadzka sprawia, że krowy mniej chętnie podchodzą do stołu paszowego, mniej pobierają paszy i mniej produkują mleka

  • Niekomfortowa posadzka sprawia, że krowy mniej chętnie podchodzą do stołu paszowego, mniej pobierają paszy i mniej produkują mleka

Odpowiednia wentylacja w oborze pomoże utrzymać posadzki suche

Zabiegami, które skutecznie przeciwdziałają negatywnemu wpływowi mokrego środowiska – obok regularnego czyszczenia korytarzy – jest zapewnienie jak najlepszej wentylacji obory. W przewiewnym budynku podłogi znacznie szybciej wysychają. W osuszaniu pomocne może być również otwarcie obory np. w słoneczne dni. Dodatkowo promienie słoneczne mają działanie dezynfekujące.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że o zdrowiu racic naszych krów decyduje również dobre, zapewniające komfort legowisko. Podczas leżenia racice są odciążane i dodatkowo obsychają. Jeśli zapewnimy krowom wygodne i suche miejsce do leżenia, to będą z niego chętnie korzystały i spędzą w nim tak pożądane 12–14 godzin.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 18:28