Państwo Gulukowie – na zdjęciu z Jolantą Nosowską (z prawej), kierownik Działu Skupu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, sprzedają obecnie do swojej spółdzielni około 65 tysięcy litrów mleka miesięcznie. I nie jest to z pewnością ich ostatnie słowo.Beata Dąbrowsk
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

„Nie czuli” hodowli opasów, więc obrali kierunek na produkcję mleka. Nie żałują?

22.05.2024., 15:00h
Agnieszka i Artur Gulukowie przez lata zajmowali się opasem bydla mięsnego. Ewidentnie jednak tego kierunku produkcji „nie czuli”, więc i efekty z prowadzonej działalności nie były satysfakcjonujące.

W artykule przeczytasz:

W produkcji mleka idą jak burza

5 lat temu stanęli więc przed wyborem albo krowy mleczne, albo nic. Szybko wygrała pierwsza opcja i dziś w produkcji mleka idą jak burza i – jak zgodnie przyznali – w ogromnej mierze jest to zasługa spółdzielni, z którą powstanowili związać swoje zawodowe życie.

Kiedy w 2019 roku państwo Gulukowie zdecydowali o zmianie kierunku produkcji, mieli zaledwie 2 krowy. Z pomocą przyszła gospodarzom Okręgowa Spółdzielni Mleczarska w Krasnymstawie, która po zaledwie miesiącu współpracy z nowymi dostawcami dała im wielki kredyt zaufania w postaci – nomen omen – kredytu finansowego, pozwalającego na szybki start w produkcję mleka.

image
Namiotowa hala łukowa (o długości 21 m) z bocznym stołem paszowym zapewnia doskonałe warunki dla krów mlecznych
FOTO: Beata Dąbrowsk

W całości przeznaczyliśmy go na zakup z Niemiec krów wieloródek. Później jeszcze trzykrotnie nabyliśmy pierwiastki z uznanego OHZ Garzyn i tak właśnie wszystko się zaczęłowspominał Artur Guluk, niejednokrotnie podkreślając podczas rozmowy, jak bardzo docenia pomoc swojej spółdzielni, bez której nie udałoby się w tak szybkim czasie dojść do poziomu produkcji wynoszącego kilkadziesiąt tysięcy litrów mleka miesięcznie.

Dziś, po kilku latach pracy, nie musimy już posiłkować się zakupem zwierząt z zewnątrz. Dopracowaliśmy się liczącego 160 sztuk stada, z czego 86 to krowy dojne o wydajności 11 000 kg mleka.

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 21:34