StoryEditorDobry hodowca

Rolnicy z Lubelszczyzny postawili na krowy rasy simental mleczny. Jakie są efekty?

27.03.2023., 13:03h
Aneta i Adam Pękałowie jeszcze kilka lat temu utrzymywali wyłącznie bydło rasy hf. Zupełnie przez przypadek sytuacja ta zmieniła się i w stadzie jest już spora grupa krów rasy simental mleczny. Hodowcy szybko się do niej przekonali i docelowo planują całkowicie z hf-ów zrezygnować.

Zakochali się w simentalach

Nasza przygoda z simentalami zaczęła się około 5 lat temu. Przedstawiciel firmy, w której czasem kupujemy bydło namówił nas na 4 sztuki rasy simental ze zlikwidowanego gospodarstwa w Czechach. Okazały się bardzo dobrymi krowami, a jedna z nich dała w laktacji 16 tys. kg mleka. Jej córka Czumcia w pierwszej laktacji dała 11 tys. kg mleka. Szybko więc przekonaliśmy się o jej zaletach i stopniowo zaczęliśmy zastępować hf-y simentalami – mówią hodowcy.

Jakie cechy w simentalach najbardziej cenią sobie hodowcy?

Państwo Pękałowie wymieniają kilka cech, które przekonały ich do simentali. Po pierwsze, imponują składem mleka, w tym zawartością kazeiny. Po drugie, są odporne na choroby, a ich wyjątkowa zdrowotność przekłada się na niską zawartość komórek somatycznych. Dodatkowo (w ich przypadku) simentale nie ustępują hf-om pod względem wydajności.

Każdego roku dostawiamy przynajmniej dwie krowy tej rasy, by w przyszłości stanowiły one całość stada – dodaje pani Aneta.

Wjazd wozem paszowym do uwięziowej obory jest utrudniony i dlatego miks rozwożony jest ładowaczem zamontowanym na ciągniku

  • Wjazd wozem paszowym do uwięziowej obory jest utrudniony i dlatego miks rozwożony jest ładowaczem zamontowanym na ciągniku...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 01:52