Państwo Bieniasowie postanowili całkowicie zrezygnować z systemu ściołowego, głównie ze względu na wysokie koszty zbioru słomy oraz pracochłonność takiego rozwiązania.Józef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy zrezygnowali z systemu ściołowego ze względu na koszty słomy. Na co postawili?

25.02.2024., 15:00h
Elżbieta i Sylwester Bieniasowie w swoim mlecznym gospodarstwie przestrzegają zasady, że na zdrowie krów i jakość mleka trzeba pracować już na polu. W związku z tym podporządkowali produkcję roślinną zapewnieniu najwyższej jakości paszy dla bydła mlecznego. Swego czasu, przez ok. 2 lata, pan Sylwester pracował w ZD Wilanów-Obory SGGW i podkreśla, że bardzo poszerzył tam wiedzę praktyczną dotyczącą hodowli bydła mlecznego.

Hodowcy po 12 latach zrezygnowali z systemu ściołowego i postawili na ruszta

Dwa lata temu państwo Bieniasowie rozbudowali użytkowaną od blisko 12 lat wolnostanowiskową, ściołową oborę, której obecne wymiary wynoszą 48 x 23,5 m. Przy okazji rozbudowy hodowcy zdecydowali się zmienić system utrzymania zwierząt na bezściołowy. W dobudowanej części zastosowali posadzkę rusztową, a w starszej – posadzkę stałą. W obu częściach pracuje robot zbierający nieczystości RC 550 ze zbiornikiem 350 l, który, jak zapewniają gospodarze, bardzo dobrze radzi sobie zarówno na rusztach, jak i na posadzce stałej.

Państwo Bieniasowie postanowili całkowicie zrezygnować z systemu ściołowego, głównie ze względu na wysokie koszty zbioru słomy oraz pracochłonność takiego rozwiązania.

W przyszłości planujemy wprowadzić dodatkowe udogodnienia w tym zakresie, dotyczące tym razem legowisk, które dziś pokrywa słomiano-wapienny materac. W naszej ocenie taki system wymaga wiele pracy i dodatkowo jest kosztowny z uwagi na zakup słomy i wapna. Najlepszym dla nas rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie wysokiej jakości materacy, na których zakup ze względ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:42