Młody gospodarz podkreśla, że obecny kryzys na rynku mleka udaje mu się przetrwać, głównie dzięki niskim kosztom produkcji litra białego surowca.Józef Nuckowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik spod Garwolina: ratuje nas to, że pilnujemy kosztów produkcji mleka. Na czym oszczędza?

22.11.2023., 15:00h
Paweł Grążka, przy wsparciu swoich rodziców Teresy i Waldemara, prowadzi wielokierunkowe gospodarstwo, w którym głównym kierunkiem jest produkcja mleka. Gospodarz podkreśla, że obecny kryzys na rynku mleka udaje mu się przetrwać, głównie dzięki niskim kosztom produkcji litra białego surowca.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie inwestycje planują w najbliższym czasie rolnicy?
  • Co pozwala im obniżyć koszty produkcji mleka?
  • Jak hodowcom udało się przetrwać kryzys na rynku mleka?

Rolnik planuje zwiększyć stado o 50 krów. W tym celu musi zmodernizować stodołę

Krowy w gospodarstwie państwa Grążków, w większości utrzymywane są w starej, ale dwukrotnie już modernizowanej uwięziówce z 30 stanowiskami. Jałówki oraz część krów przebywają w dostosowanej do ich potrzeb dawnej stodole, gdzie również zamontowano dojarkę przewodową.

Planujemy modernizację dalszej części stodoły, dzięki czemu już w przyszłym roku będziemy mogli zwiększyć stado do 50 krów – mówią gospodarze, dodając, że osiągnięcie pogłowia 50 krów nie jest jednak zwieńczeniem ich marzeń.

Myślimy o nowym, komfortowym dla zwierząt i jednocześnie łatwym w obsłudze obiekcie, mogącym pomieścić kilkadziesiąt krów mlecznych. Jednym słowem – o oborze wolnostanowiskowej. Uwzględniając jak najmniejszą pracochłonność i problemy ze słomą, myślimy o posadzce rusztowej. Przy obecnej koniunkturze są to jednak odległe plany – podkreśla...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:33