– Wcześniej nie mieliśmy prawdziwego cielętnika. Cielęta stały w różnych odległych od siebie miejscach, po prostu tam, gdzie w danym czasie był wolny metraż. To było dość uciążliwe zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sanitarnym – mówi Kazimierz Więcko.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik z Mazur zbudował cielętnik z prawdziwego zdarzenia. Jakie rozwiązania okazały się strzałem w dziesiątkę?

13.02.2024., 17:10h
Przed wejściem do UE we wsi Boża Wólka było 26 gospodarstw, a dziś zostały tylko 2, w tym gospodarstwo Agnieszki i Kazimierza Więcków, którzy w 2023 roku oddali do użytku swoją najnowszą inwestycję budowlaną, jaką jest hala łukowa. Korzystają z niej młodsze grupy jałówek mające możliwość wyjścia na okólnik. Tu też urządzono cielętnik z prawdziwego zdarzenia.

Budowa cielętnika całkowicie zrewolucjonizowała odchów młodych zwierząt

Wcześniej nie mieliśmy prawdziwego cielętnika. Cielęta stały w różnych odległych od siebie miejscach, po prostu tam, gdzie w danym czasie był wolny metraż. To było dość uciążliwe zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sanitarnym. Utrudnione było nie tylko ich pojenie, dezynfekcja stanowisk, ale także obserwowanie ich kału oraz zachowań, co jest bardzo ważnym elementem w szybkim reagowaniu na zdrowotne zagrożenia i przeciwdziałaniu im – zaznaczył Kazimierz Więcko.

Taksówka mleczna okazała się strzałem w dziesiątkę!

W pierwszym etapie odchowu cielęta trafiają do pojedynczych boksów, potem są odchowywane w grupach od 3 do 4 sztuk, a następnie w grupach do 12 sztuk.

Halę łukową na cielęta i jałówki wybudowała nam ta sama firma, co główną oborę. Wróciliśmy do tej współpracy, gdyż jesteśmy zadowoleni z jej usług. Jest to firma Szczuka, która również wyposażyła nasze budynki w wygrodzenia, drabiny paszowe oraz kojce dla cieląt – stwierdził Kazimierz Więcko.

image

Największa obora przeznaczon...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:11