– Ruch kierowany sprawia, że właściwie nie ma krów, które trzeba podganiać. Dzięki ruchowi kierowanemu i bramkom selekcyjnym możemy też w łatwy sposób dzielić krowy dojne na grupy produkcyjno-żywieniowe, bez negatywnego wpływu na pracę i wydajność robotów – oznajmił Roman MiastkowskiAndrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Ruch kierowany w oborze pozwala wydoić więcej krów w tym samym czasie

11.02.2024., 15:00h
Od 5 miesięcy Roman Miastkowski użytkuje nową oborę wolnostanowiskową, która dała możliwość podwojenia pogłowia stada w stosunku do poprzedniego obiektu. Na jej zasiedlenie rolnik w sumie dokupił 70 pierwiastek i jałówek. Teraz ma 125 krów, ale jak podkreśla, przy dwóch robotach udojowych z ruchem kierowanym może ich doić znacznie więcej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak udało się rolnikowi przejść z doju na hali udojowej na roboty udojowe?
  • Jakia jest przewaga systemu kierowanego w oborze z robotami nad ruchem wolnym?
  • Jakie zmiany w nowej oborze planują rolnicy?

Przejście do nowej obory z robotami udojowymi było nie lada wyzwaniem

Nowa obora oznaczała duże zmiany zarówno dla nas, jak i dla krów, ponieważ zdecydowaliśmy się na automatyzację doju. Wybraliśmy roboty udojowe DeLaval VMS, ponieważ już wiele lat współpracujemy z tą firmą i nigdy nie było żadnych problemów. W starej oborze za dój odpowiadała hala DeLaval typu rybia ość 2 x 4 stanowiska – przyznał Roman Miastkowski.

Firma DeLaval wyposażyła oborę również w robota do czyszczenia rusztów, robota do podgarniania paszy, dwa czochradła aktywne, sześć wentylatorów oraz schładzalnik mleka o pojemności 12 tys. l.

Krowy miały kilka dni na aklimatyzację

Przejście do nowej obory z robotami było wyzwaniem, ale nie stworzyło większych problemów, bo krowy już wcześniej chodziły. Hodowca starał się zasiedlić oborę krowami młodymi zarówno z własnego chowu, jak i zakupionymi, głównie z Danii za pośrednictwem fi...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 15:48