Jedną z ostatnich inwestycji są dwie łukowe hale namiotowe (o wymiarach 40 x 10 m) przeznaczone dla odchowu młodzieży, która trafia tutaj po ukończeniu 6. miesiąca życia i przebywa aż do wycieleniaBeata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

U rolników spod Iławy w oborze pracuje pies border collie! "Wykonuje pracę za 2 osoby"

15.03.2024., 16:15h
Oczkiem w głowie Kamili i Pawła Kolasińskich jest hodowla bydła mlecznego, która nabrała przysłowiowego wiatru w żagle ponad 5 lat temu, kiedy to spełniło się marzenie hodowców i mogli zacząć użytkować nową wolnostanowiskową oborę. Jedyną taką, jaką dotychczas spotkałam, a to za sprawą pracujących w niej psów.

Oborowy border collie na pełnym etacie

Państwo Kolasińscy są bowiem nie tylko doskonałymi hodowcami bydła mlecznego, ale również uznanymi i cenionymi nie tylko w Europie hodowcami psów rasy border collie. Ale o nich nieco później. Obora, w którą hodowcy z Laseczna zdecydowali się zainwestować, to budynek o wymiarach 66 x 24,5 m. Stół paszowy dzieli go na dwie asymetryczne części: mniejszą dla krów zasuszonych i większą dla laktacyjnych.

W każdej części zastosowano posadzkę szczelinową, przy czym w części, gdzie utrzymywana jest grupa sztuk zasuszonych, nie ma typowych legowisk, a jedynie część rusztowej podłogi wyłożona została gumowymi matami, dodatkowo podściełanych słomą, gdzie zwierzęta chętnie odpoczywają. W części produkcyjnej zaprojektowano jeden pojedynczy i jeden podwójny rząd legowisk typu agrafka, z komfortowymi materacami. Tutaj zlokalizowana jest też dojarnia wyposażona w halę udojową Euromilk, bok w bok, 2 x 8, a dój zajmuje obecnie około 6 godzin dziennie.

image
Jedną z ostatnich inwestycji są dwie łukowe hale namiotowe (o wymiarach 40 x 10 m) przeznaczone dla odchowu młod...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:06