Przy doborze buhajów młody hodowca zwraca uwagę głównie na zdrowotność nóg oraz na kaliber, gdyż chce, aby jego krowy były większe.Andrzej Rutkowski
StoryEditorProsto z gospodastwa

Jak rolnik z Mazowsza zwiększył wydajność mleczną i poprawił zdrowie krów?

15.05.2023., 14:00h
21 kwietnia Bartosz Roman rozpoczął siew kukurydzy. Rolnika zastaliśmy na polu o powierzchni 7 ha, gdzie siał kukurydzę odmiany ES Joker, zakupioną w serwisie dla rolników działającym przy Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Ciechanowie, do której dostarcza biały surowiec.

Przy niskich wiosennych temeraturach kukurydza słabo pobiera fosfor

W serwisie CSM Ciechanów zaopatrujemy się nie tylko w materiał siewny, ale również wszystkie inne środki do produkcji: nawozy, środki ochrony roślin czy też pasze. Jesteśmy członkami tej spółdzielni, a więc kupując tam środki do produkcji zwiększamy obroty własnej firmy, co ma też realny wpływ na cenę mleka, jaką otrzymujemy – podkreślił młody rolnik.

Bartosz Roman uprawia zarówno kukurydzę na kiszonkę, jak i na ziarno. Na kiszonkę już trzeci rok z rzędu wybrał sprawdzoną odmianę ES Joker z firmy Lidea, zaś na ziarno zasieje odmianę RGT Irenoxx z ASX Nasiona.

Siejemy dość wcześnie, nie ma problemu z wjechaniem na pole, jest dość sucho ponieważ są tu lekkie gleby V klasy bonitacyjnej. Odmiana ES Joker ma FAO 240, a więc jest to odmiana średnio wczesna, dobrze sprawdza się nawet na słabych glebach. Jest uniwersalna, ale nam przede wszystkim odpowiada do produkcji wysokoenergetycznej kiszonki. Siew wykonujemy siewnikiem 4-rzędowym współpracującym z ciągnikiem New Holland o mocy 115 KM. Podczas siewu stosujemy nawożenie Polidapem, czyli fosforanem amonu....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 17:44