StoryEditorDobry hodowca

Większość z 180 szt. bydła trzymają w okólnikach. A wydajność mleczna sięga 13 tys. kg mleka

24.03.2023., 10:03h
Nie mają wypasionej obory, a większość bydła utrzymują w wiatach ścielonych słomą połączonych z okólnikami. Jednocześnie postawili na dobrą genetykę wspartą dopracowaną dawką żywieniową, będącą wynikiem współpracy z doradcami.

Bydło wcale nie potrzebuje luksusów

Klucz do sukcesu polega na tym, aby dbać o bydło, które wcale nie potrzebuje luksusów. U nas od cielęcia do krowy stosujemy zimny wychów, najpierw są to budki typu igloo, gdzie cielęta trafiają pierwszego dnia po urodzeniu. Starsze grupy jałówek oraz krowy zasuszone i niektóre krowy dojne korzystają z okólników i wiat. Tylko część krów mieści się w oborze uwięziowej – podkreślili Anna i Grzegorz Załęscy, którzy z roku na rok doją coraz więcej mleka od swoich krów. Obecnie doszli do średniej wydajności laktacyjnej na poziomie 10,4 tys. kg mleka, ale jest też pokaźna grupa krów mieszczących się w przedziale od 12 do 13 tys. kg mleka.

To co hodowcy oferują swoim krowom i jałówkom chowanym w zasadzie pod chmurką, to obfite i częste ścielenie słomą oraz dawka żywieniowa bardziej zasobna w energię, zwłaszcza w okresie zimowym.

Część krów nie mieści się w oborze uwięziowej i utrzymywana jest na okólniku, gdzie zastosowano ruszta betonowe, zwierzęta mogą schronić się w wiacie

  • Część krów nie mieści się w oborze uwięziowej i utrzymywana jest na okólniku, gdzie zastosowano ruszta betonowe, zwierzęta mogą schronić się w wiacie

Aż trzech doradców żywieniowych

Odpowiedni dobór buhajów sprawił, że krowy są naprawdę duże, ważą od 750 ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2023 14:37