StoryEditorCielęta

Im lepiej rosną cielęta, tym więcej mleka będą dawać

13.12.2022., 14:12h
Przyrosty większe niż 750 gramów dziennie w pierwszych dwóch tygodniach życia cielęcia prowadzą do wyższej 305-dniowej produkcji mleka z wyższą zawartością tłuszczu w pierwszej laktacji.

Im wyższe przyrosty cieląt, tym większa produkcja mleka w przyszłości

Taki jest wniosek z badania przeprowadzonego przez Schothorst Feed Research-SFR (niezależną, holenderską organizację badawczą). Wyniki wcześniejszych międzynarodowych grup badawczych wykazały już, że wyższy przyrost cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia przełożył się na wyższą produkcję mleka w pierwszej laktacji. Jak dotąd niewiele jednak wiadomo na temat długoterminowego wpływu wzrostu do momentu odsadzenia. Dlatego naukowcy z SFR zbadali wpływ masy urodzeniowej i wzrostu cielęcia przed odsadzeniem na produkcję mleka w pierwszych trzech laktacjach.

Jak podaje portal Veeteelt, badania przeprowadzono na 161 krowach urodzonych w latach 2016–2019. O ile masa urodzeniowa nie ma wpływu na produkcję mleka w pierwszej laktacji, to już zgodnie z wynikami badania SFR, wzrost w okresie do odsadzenia okazał się mieć istotny wpływ. Jeśli cielęta przyrastały mniej niż 650 gramów dziennie w pierwszych dziewięciu tygodniach życia, produkcja tłuszczu mlecznego i zawartość białka były niższe niż w przypadku cieląt przyrastających w tym okresie więcej niż 650 gramów dziennie. Ponadto okazało się, że przyrost co najmniej 750 gramów dziennie w pierwszych dwóch tygodniach życia cielęcia zwiększał 305-dniową produkcję mleka w pierwszej laktacji. Produkcja tłuszczu mlecznego i produkcja mleka skorygowana o zawartość tłuszczu i białka były również wyższe niż w przypadku cieląt, które rosły mniej niż 750 gramów dziennie w czasie pierwszych dwóch tygodni.

Cielęta, które szybko rosną w okresie odchowu, osiągają lepsze wyniki w późniejszym życiu

  • Cielęta, które szybko rosną w okresie odchowu, osiągają lepsze wyniki w późniejszym życiu

Lepsze przyrosty cieląt wpływają pozytywnie na późniejsze parametry rozrodu

Wyniki pokazały również, że wyższy przyrost w okresie do odsadzenia może też prowadzić do wyższej produkcji mleka w późniejszych laktacjach. Ale ta zależność jest jednak ograniczona. Oprócz wpływu wzrostu na produkcję mleka zbadano jego wpływ na płodność krów. Odkrycia pokazują, że cielęta, które rosły mniej niż 650 gramów dziennie w ciągu pierwszych dziewięciu tygodni życia, wymagały częstszej inseminacji w celu skutecznego zapłodnienia i cieliły się o około 2 tygodnie później niż cielęta, które rosły więcej niż 650 gramów dziennie w tym okresie.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 17:44