StoryEditorZarządzanie stadem

Jak efektywnie zarządzać dużym gospodarstwem mlecznym?

01.07.2021., 15:07h
– Od wielu lat hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka przynoszą gospodarstwu około 60% dochodu. I chociaż w ostatnim czasie ceny płodów rolnych wzrosły i proporcja ta może się zmienić, to wydaje się, że produkcja mleka długo pozostanie głównym i – co bardzo ważne – stabilnym źródłem dochodu – poinformowała Anna Rednierska zarządzająca gospodarstwem w Salnie.

Ponad 400 krów i średnia wydajność na poziomie 12 tys. kg mleka

Nie dziwi zatem, iż właściciele gospodarstwa hodowlę bydła mlecznego nieustannie rozwijają i wiele w nią inwestują. A wszystko po to, by zarządzanie stadem i jego codzienna obsługa były jak najmniej czaso- i kosztochłonne.

Pogłowie bydła liczy obecnie około 1000 sztuk, z czego 410 to krowy mleczne. Stado objęte jest oczywiście oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność wynosi 12 tys. kg mleka od sztuki, o 3,5% zawartości białka i 3,75% tłuszczu. Warto nadmienić, iż od rekordzistek doi się tutaj ponad 15 tys. kg mleka w laktacji.

Inwentarską bazę gospodarstwa stanowią budynki po dawnym PGR-ze. Doskonale przystosowane do bezuwięziowego systemu utrzymania bydła współgrają z nowo wybudowanymi obiektami, których sukcesywnie w gospodarstwie przybywa, jak np. nowoczesny cielętnik.

Na legowisku jak na… plaży

Tak więc liczące ponad cztery setki pogłowie produkcyjne utrzymywane jest w dwóch oborach. Nowszej, wybudowanej prawie dekadę temu przebywa 247 sztuk i starej popegeerowskiej, świetnie zaadaptowanej dla potrzeb wysoko wydajnych zwierząt. Jest w niej ok. 120 sztuk, ...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. grudzień 2024 23:21