StoryEditorRozrdód krów

Jak poprawić parametry rozrodu w stadzie?

20.12.2020., 16:12h
Jedną z głównych przyczyn przymusowego brakowania krów w stadzie jest płodność. Kluczem do poprawienia tego wskaźnika jest prawidłowe zarządzanie stadem. Jak zatem powinna wyglądać modelowa droga do dobrego rozrodu?

Na jakim poziomie powinien być utrzymany remont stada?

Otóż, w takim stadzie remont, czyli świadoma decyzja o wymianie krów powinna wynosić 5%, odsetek krów świeżo wycielonych –15%; krowy tzw. otwarte, czyli sztuki po wcieleniu, ale jeszcze nie zacielone – 15%, krowy w kryciu powinny stanowić 50% stada, krowy cielne 40% i sztuki zasuszone – 10%. Największe problemy hodowcy mają ze skutecznym pokryciem krów, szczególnie tych wysokowydajnych, które nagminnie mają ciche ruje, a na dodatek 80% rui występuje w nocy i najczęściej ich nie widzimy.

Obecnie hodowcy dążą, by jak najszybciej po wycieleniu ponownie pokryć krowy. Wiele uznanych w kraju hodowli kryje krowy w pierwszej rui, uznając, że jakość oocytów jest najlepsza, bowiem dojrzewają w okresie kiedy status energetyczny krowy jest na tyle dobry, że gwarantuje dobrą jakość oocytów.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:18