StoryEditorRozród krów

Jak postępować z krową tuż po porodzie?

21.03.2019., 21:03h
Poród oraz kilka dni po nim, przysparza hodowcom wielu problemów i generuje najwięcej kosztów, szczególnie  weterynaryjnych. Na stan zwierzęcia po wycieleniu wpływ ma wiele czynników: przebieg porodu, zmiany hormonalne w organizmie, stan krowy w okresie zasuszenia, ilość laktacji oraz wiek.

Jak ograniczyć problemy poporodowe u krowy?

Istnieje jednak kilka prostych zasad, które mogą pomóc w ograniczeniu problemów poporodowych i sprawią, że krowy szybciej zaczną interesować się stołem paszowym. Najprostszą z nich jest stosowanie pójła, w ilości minimum 20–40 litrów, które podajemy krowie bezpośrednio po porodzie. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych preparatów, które swoim zapachem i smakiem zachęcają krowę do pobrania. Stosowanie pójła ma na celu wypełnienie pustki, jaka wytworzyła się po wydaleniu płodu, a co za tym idzie, zapobiega przemieszczeniu się trawieńca. Krowa po porodzie potrafi wypić nawet 60 litrów pójła. Nie zapominajmy również o stałym dostępie do świeżej wody.

Kolejnym zabiegiem jaki powinniśmy wykonać jest podanie krowie dożwaczowej wlewki wapniowo-energetycznej w ilości 0,5 litra po porodzie i po 4–8 godzinach następną dawkę.
Na drugi dzień możemy stosować jeszcze jedną do dwóch dawek w zależności od stanu fizjologicznego zwierzęcia. Wlewki możemy zastąpić wapniowymi bolusami dożwaczowymi.


Podanie pójła po porodzie ma na celu wypełnienie pustki, jaka wytworzyła się po wydaleniu płodu, a co za tym idzie, zapobiega przemieszczeniu się trawieńca
  • Podanie pójła po porodzie ma na celu wypełnienie pustki, jaka wytworzyła się po wydaleniu płodu, a co za tym idzie, zapobiega przemieszczeniu się trawieńca

W okresie do 5–6 dni po porodzie zaleca się stosowanie dożwaczowych wlewek energetycznych (glukoplastycznych), które mają pomóc krowie w stanie ketozy subklinicznej i klinicznej. Można również stosować glikol propylenowy i glicerynę. Zdarza się, że krowom tłustym trzeba podawać wlewki energetyczne jeszcze przez kilka dni. Pamiętajmy, że wszystkie wlewki dożwaczowe stosowane doustnie powinny być podawane zwierzęciu stojącemu. W innym przypadku możemy doprowadzić do zalania płuc i zgonu krowy.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 17:03