StoryEditorChoroby krów

Jak rozpoznać porażenie poporodowe u krowy?

23.09.2019., 13:09h
Utrata apetytu, osowiałość, osłabiona reakcja na bodźce, utrudnione wstawanie,  podciąganie tylnych  kończyn, niechęć do poruszania się czy drżenie mięśni kończyn i szyi, to zwiastuny porażenia  poporodowego krów.  W takiej sytuacji trzeba natychmiast podjąć leczenie. W przeciwnym wypadku  krowa może paść.

Co powoduje porażenie poporodowe u krów?

Głównymi przyczynami pojawienia się porażenia poporodowego są zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej i deficyt wapnia, wywołany  rozpoczynającą się laktacją. Zapotrzebowanie na Ca wzrasta  bowiem po porodzie 2–3-krotnie, a utrata Ca w siarze i mleku może przekroczyć 50–60 g dziennie.
Kolejnymi czynnikami powodującymi  rozwój schorzenia jest  upośledzenie działania PTH i kalcytoniny, błędy żywienia mineralnego w okresie zasuszenia (niewłaściwy, dodatni bilans kationowo-anionowy),  a także  obserwowany  niedobór Mg i P. Ze względu na zwiększoną produkcję mleka zaleganie poporodowe zazwyczaj dotyczy wysoko wydajnych stad, a na chorobę w zdecydowanie większym stopniu narażone są krowy starsze.

Jak uniknąć porażenia poporodowego?

W profilaktyce  porażenia istnieje kilka najważniejszych zasad, którymi warto się kierować. Należą do nich:
  • wprowadzenie do paszy, na 3 tygodnie przed porodem soli anionowych (DCAB ok. 11 000 mEq/kg) zawierających siarczan i chlorek magnezu, siarczan glinu, chlorek wapniowy, siarczan i chlorek amonowy;
  • poprawa statusu Ca i Mg przez podanie tych pierwiastkó...
Pozostało 26% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 14:36