StoryEditorPorady

Jak samodzielnie zrobić krowie korekcję racic? 5 prostych kroków

03.12.2020., 07:12h
O tym, jak ważna dla zdrowia krów jest korekcja racic wie każdy hodowca. Najczęściej, ten regularnie przeprowadzany zabieg zlecany jest wyspecjalizowanym firmom, jednak wielu hodowców – szczególnie mniejszych stad – samodzielnie troszczy się o stan racic w swoim stadzie.

Zanim przystąpimy do zabiegu korekcji racic

Prosta i najbardziej skuteczna metoda korekcji racic składa się zaledwie z 5 kroków pozwalających prawidłowo przeprowadzić cały zabieg. Przed przystąpieniem do korekcji oczywiście trzeba krowę poskromić w bezpieczny dla niej i dla nas sposób. Noga zwierzęcia powinna być unieruchomiona, odwrócona do góry podeszwą. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba dokładnie wyczyścić i osuszyć racice, najlepiej za pomocą trocin.

Krok 1 - zmierz grubość racicy

Pierwszym krokiem jest pomiar długości oraz grubości racicy, które powinny wynosić odpowiednio 7,5 cm oraz 5–7 mm. Do pomiaru długości palca służy miarka o długości 75 mm i grubości około 7 mm. Pomiar na racicach kończyn tylnych wykonujemy na palcu wewnętrznym racicy. W kończynach przednich pomiar wykonujemy na palcu zewnętrznym.

Pomiar wykonywany jest na zewnętrznej ścianie palca od koronki w kierunku czubka palca. Jeden koniec miary przykładany jest do koronki, w tym momencie musi ściśle przylegać́ do puszki palca. W ten sposób uzyskujemy pożądaną długość. W przypadku gdy długość palca odpowiada długości miary lub jest krótsza – nie dokonujemy ż...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 03:47