StoryEditorCielęta

Jak uniknąć problemów podczas odsadzania cieląt?

15.02.2021., 15:02h
Problemy z prawidłowym odchowem cieląt, to zjawisko powszechne. Hodowcy często zastanawiają się, gdzie popełniają błąd, którego konsekwencją są kłopoty zdrowotne cieląt po odstawieniu od mleka. Zwierzęta chudną, przyrosty są znikome, sierść staje się nastroszona, rośnie brzuch i pojawiają się schorzenia układu oddechowego.

Skąd się biorą problemy zdrowotne cieląt w okresie odsadzeniowym?

Problemy zdrowotne pojawiające się w okresie odsadzeniowym wynikają najczęściej z niskiego pobrania paszy starterowej. W dniu odsadzenia cielę powinno zjadać 1 kg, a jeszcze lepiej 1,5 kg paszy treściwej dziennie. Jeżeli tego nie zjada, to po odsadzeniu pojawiają się problemy. Jeżeli wcześniej podajemy 6–7 litrów mleka lub preparatu mlekozastępczego dziennie, to cielę pobiera 800–900 g suchej masy dziennie. Gdy odstawimy mleko, a cielę nie pobiera przynajmniej 1 kg startera, to nie pokrywa swoich potrzeb pokarmowych, a więc nie może być zdrowe. A zatem, niedoborowe pobranie paszy starterowej w dniu odsadzenia dotyczy zwykle cieląt, które dostają więcej mleka.

Odsadzaj cielę stopniowo

W opinii dr. Pawła Górki z UR w Krakowie, odsadzenie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez minimum 7–10 dni. Proces odsadzenia można rozpocząć gdy cielę pobiera 400–500 g mieszanki treściwej dziennie przez kolejne 3 dni.

Jedna zmiana tygodniowo

Dr Górka przekonuje, że cielę nie jest w stanie zaakceptować więcej niż jednej zmiany na tydzień. Gdy eliminujemy z dawki mleko, to przez następny tydzień cielę powinno pozostać w tym samym miejscu i jeść ten sam starter. Dopiero po tygodniu można zmienić paszę starterową lub przenieść w inne miejsce. Odstawienie od mleka to dla cieląt również duży stres, szczególnie gdy uczynimy to raptownie. Wówczas cielę robi się dużo mniej odporne na choroby, szczególnie na schorzenia układu oddechowego. Reakcją na nieprawidłowe odsadzenie i związaną z nim osłabioną odpornością jest na przykład pojawienie się w tym czasie grzybicy skóry.

Pobranie odpowiedniej ilości paszy treściwej ma również za zadanie przygotowanie układu pokarmowego do trawienia tych pasz. Gdy cielę nie zjada przynajmniej kilograma startera w chwili odsadzenia, to jego żwacz nie jest przygotowany do trawienia pasz i możemy wówczas spodziewać się problemów.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 10:42