StoryEditorDobry hodowca

Jak zwiększyć ilość sianokiszonki z tego samego areału? Jaki patent mają rolnicy z Łódzkiego?

16.01.2023., 14:01h
Katarzyna i Tomasz Guzkowie posiadają mało łąk, zatem szukali sposobu na zwiększenie zapasów sianokiszonki. Najlepszym z nich okazała się uprawa mieszanki gorzowskiej jako międzyplonu w monokulturowej uprawie kukurydzy.

Jakie rośliny wysiewają rolnicy na paszę dla krów?

Mieszankę gorzowską siejemy zaraz po zbiorze kukurydzy na kiszonkę, czyli przed końcem września, a zbieramy po 20 maja. Jest to wartościowa pasza o wysokim poziomie białka, gdyż w swoim składzie ma duży udział wyki ozimej oraz koniczyny inkarnatki. W takim systemie – ze względu na opóźniony wysiew kukurydzy, który w naszym przypadku ma miejsce na koniec maja – trzeba uprawiać odmiany kukurydzy o niższym FAO, czyli od 230 do 250. Ale jest też jedna odmiana o FAO 260, która również dobrze sprawdza się w opóźnionym siewie w warunkach naszego gospodarstwa. To odmiana Stromboli CS z hodowli Caussade, którą kupujemy z Agroloku. Kwalifikowane nasiona kukurydzy kupujemy także za pośrednictwem naszej mleczarni OSM Głuchów i są to głównie polskie odmiany z HR Smolice. Jeszcze gdy uprawialiśmy kukurydzę w głównym siewie, to bardzo dobrze sprawdzała się odmiana Podlasiak – powiedział Tomasz Guzek.

W zeszłym sezonie hodowca wysiewał kukurydzę aż trzy razy. Dlaczego?

W poprzednim sezonie Tomasz Guzek siał kukurydzę niestety aż 3 razy, co znacznie podniosło koszty jej uprawy. Za każdym ...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:30