StoryEditorŻywienie krów

Jak żywienie gniecionym ziarnem zbóż wpływa na zdrowie krów?

29.10.2020., 14:10h
Karol Skibniewski sam przygotowuje mieszankę treściwą dla krów. Początkowo rozdrabniał ziarno zbóż w śrutowniku, jednak kilka lat temu zaczął stosować gniotownik i, jego zdaniem, takie rozwiązanie było strzałem w dziesiątkę.

Pasze z gniotownika lekarstwem na kwasice

Już od kilku lat przygotowując paszę dla bydła mlecznego zamiast śrutownika stosuję gniotownik i dzięki temu znacząco poprawiła się zdrowotność krów, które już się nie zakwaszają, a lekarze weterynarii o wiele rzadziej odwiedzają oborę. W mojej opinii całe łuski ziaren zbóż mają bardzo dobry wpływ na żołądek krowy. Większość rolników stosuje śrutowniki dla wygody, bo łatwiej jest zassać zboże śrutownikiem, ale ziarno gniecione jest lekarstwem dla krów mlecznych – mówi Karol Skibniewski, który wszystkie pasze zadaje ręcznie.

 – Zastanawiałem się nad zmechanizowaniem żywienia krów, ale przy niewielkim stadzie wóz paszowy jest sporym wydatkiem. Efekty, które dzięki niemu zostałyby uzyskane pochłonęłyby koszty zakupu i eksploatacji maszyny – mówi hodowca.

Pasze objętościowe zadawane są 2 razy, natomiast treściwe 3 razy dziennie. Krowy dostają zarówno gotową mieszankę treściwą, jak też przygotowywaną w gospodarstwie, która oparta jest na zbożach własnych.

Magazyn na ziemniaki przerobiony na jałownik

Obora, w której Karol Skibniewski utrzymuje krowy powstała pod ko...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 17:55