StoryEditorChoroby krów

Jakie konsekwencje ma niedobór magnezu u krów?

16.05.2019., 21:05h
Hipokalcemia może być spowodowana niedoborem magnezu we krwi w okresie poporodowym. Magnez znajdujący się we krwi krowy stanowi jedynie około 0,3% całej puli Mg w organizmie i chociaż jego zapasy w kościach są znaczne, uwalnianie nie jest możliwe.

Niebezpieczne konsekwencje niedoboru magnezu

Krowa w całości pokrywa  zapotrzebowanie na magnez przez wchłanianie go w przewodzie pokarmowym. Niedobór magnezu we krwi powoduje zmniejszenie sekrecji hormonu PTH (wpływającego na gospodarkę wapniowo-fosforanową) przez przytarczyce.

Jeżeli stężenie magnezu we krwi przed porodem wynosi poniżej 0,95 mmol/litr oraz w pierwszych 12 godzinach po porodzie nie przekracza 0,80 mmol/litr, to brak magnezu może być powodem zalegania poporodowego, nawet u krów żywionych prawidłowo  zbilansowaną dawką pokarmową pod względem Ca i DCAD (bilansu kationowo-anionowego).

Dlaczego poziom magnezu przed porodem może by zbyt niski?

Niska koncentracja magnezu we krwi w okresie przed porodem  może wynikać z niedostatecznego pobrania tego składnika z powodu np. słabego apetytu czy niskiej zawartości w dawce pokarmowej, jak również ze słabego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Wchłanianie wapnia utrudnia nadmiar potasu w dawce  oraz wysokie pH płynu żwacza, wynikające z obecności amoniaku.


Lizawki solne powinny być podawane krowom w okresie  przejściowym, gdyż mają pozytywny wpływ na pobranie paszy oraz wchłanianie magnezu
  • Lizawki solne powinny być podawane krowom w okresie  przejściowym, gdyż mają pozytywny wpływ na pobranie paszy oraz wchłanianie magnezu
Gdy nie stosuje się dodatku soli anionowych – np.  prof. Zygmunt M. Kowalski – zaleca stosowanie dodatku MgO w ilości 40g/dzień u pierwiastek oraz 50 g/dzień u wieloródek. Ważne by był on dobrze rozdrobniony, bo wówczas magnez lepiej się wchłania. Gdy w dawce znajdują się sole anionowe, dawkę MgO należałoby zmniejszyć do 30 g dziennie.

Za mała ilość sodu przyczyną gorszego wchłaniania magnezu

Jedną z przyczyn słabego wchłaniania magnezu z pasz objętościowych jest za mała zawartość sodu. Pozbawienie krów zasuszonych lizawek solnych – co  często zalecają doradcy żywieniowi – może zatem powodować gorsze wchłanianie Mg i niedobór tego  składnika prowadzący do hipokalcemii.


W dawce pokarmowej, w okresie przedporodowym powinno znajdować się około 0,35–0,40% magnezu w suchej masie. Krowa pobierająca około 10 kg suchej masy dziennie powinna więc pobierać około  35–40 g magnezu na dzień. Poziom ten zapewnia bierne wchłanianie Mg przez ścianę żwacza.
  • W dawce pokarmowej, w okresie przedporodowym powinno znajdować się około 0,35–0,40% magnezu w suchej masie. Krowa pobierająca około 10 kg suchej masy dziennie powinna więc pobierać około  35–40 g magnezu na dzień. Poziom ten zapewnia bierne wchłanianie Mg przez ścianę żwacza.
Zwiększenie udziału Mg w dawce pokarmowej powyżej 0,35% (w suchej masie) powoduje zwiększenie ilości magnezu wchłanianego biernie w żwaczu.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 07:27