StoryEditorŻywienie krów

Jakie korzyści daje analiza paszy dla krów? Jak ją przeprowadzić?

06.01.2022., 14:01h
Nawet najlepiej skomponowana dawka pokarmowa nie przyniesie nam spodziewanych korzyści, jeżeli jej podstawą nie będzie dobra znajomość wartości pokarmowej pasz. Analiza pasz objętościowych jest zawsze bardziej precyzyjna niż opieranie się wyłącznie na wartościach tabelarycznych.

Pasze produkowane w gospodarstwie warto poddawać analizie chemicznej

Owszem, w normach żywienia bydła mlecznego (INRA, DLG, NRC) znajdziemy informacje o wartości pokarmowej wszystkich pasz, ale… Wszystkie uprawiane w gospodarstwie pasze (pomimo że istnieje duża zmienność ich składu chemicznego wynikająca np. z różnych warunków pogodowych) powinny być poddane analizie chemicznej. Analiza powinna być wykonywana nie tylko raz, podczas otwierania silosu, ale przynajmniej raz w miesiącu, przy czym najważniejsze jest pobranie reprezentatywnej próbki paszy, która odzwierciedlać będzie rzeczywistą jakość skarmianej paszy.

Jeżeli próbka nie będzie odzwierciedlać średniego, przeciętnego składu chemicznego całej paszy zgromadzonej w gospodarstwie, to nawet najlepsze aparaty do analizy na nic się zdadzą. Dlaczego? Bo różnice w zawartości suchej masy pomiędzy poszczególnymi częściami pryzmy czy silosu sięgają 5–6%, a zatem jest to bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że różnice takie występują także w zawartości innych składników paszy.


Jak pobrać reprezentatywną próbkę paszy?

Aby pobrana próbka była reprezentatywna należy przestrzegać ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 19:24