StoryEditorPorady

Jakie są korzyści ze stosowania materacy słomiano-wapienych?

06.09.2018., 16:09h
Deficyt słomy i związane z tym wysokie koszty jej zakupu sprawiają, że wielu hodowców bydła pyta nas – o coraz popularniejsze – rozwiązanie, stanowiące alternatywę dla słomianej ściółki, jakim jest słomiano-wapienny materac.

Jak wykonać materac słomiano-wapienny?

Materac taki jest mieszaniną sieczki ze słomy, wody oraz specjalnego wapna, które oferuje wiele firm działających na polskim rynku. Wykonanie takiego materaca najczęściej odbywa się za pomocą wozu paszowego i przebiega w dwóch etapach. Zakładając materac od podstaw, na początku wykonujemy tzw. podkład, czyli warstwę składającą się z trzech komponentów w następujących ilościach: 100 kg słomy, 400 kg wapna i około 200 litrów wody.

Konsystencja takiej mieszaniny jest stosunkowo mokra, ale dzięki temu bardzo dobrze się ubija np. zagęszczarką do betonu. Warstwa ta, w praktyce zakładana jest tylko jeden raz i nigdy już jej nie zmieniamy. Jej grubość powinna wynieść około 90% grubości materaca. Drugą warstwę stanowi mieszanina przeznaczona na dościełanie legowisk. I tutaj proporcje zużywanych komponentów są już nieco inne. I tak, na około 150 kg dajemy około 300 kg wapna i około 200 litrów wody. Konsystencja tej mieszaniny nie jest zbyt mokra ani zbyt sucha. Tak przygotowanym miksem uzupełniamy legowiska w zależności od potrzeb, najczęściej co dwa, trzy tygodnie.



  • Materac słomiano-wapienny jest mocno higroskopijny, a poprzez absorbowanie mocznika wydalanego przez zwierzęta, nie dochodzi do jego przekształcania w amoniak, odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach w oborze


Wapno zapewnia utrzymanie suchego legowiska

Wapno stosowane do wykonywania materacy słomiano-wapiennych jest mieszanką naturalnych składników wapnia i magnezu i dodatkowo, naturalnych składników mineralnych o wartości pH powyżej 12. Wszystkie stosowane składniki wapna są miałkie, dzięki temu wapno i słoma łączą się ze sobą w stabilny i trwały materac. Tak powstały materac zapewnia utrzymanie legowiska w stanie suchym, a podłoże jest miękkie i zapewniające zwierzętom komfort odpoczynku. A o tym, jak bardzo ważny jest to aspekt, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. 


Korzyści ze stosowania materacy słomiano-wapiennych

Jakie jeszcze korzyści wynikają z zastosowania na legowiskach materacy słomiano-wapiennych? Przede wszystkim w znaczny sposób ograniczamy zużycie słomy. Ponadto badania potwierdziły, że zastosowanie materaca w bardzo dużym stopniu ogranicza liczbę komórek somatycznych w mleku. Poprzez bardzo wysokie pH hamuje rozwój groźnych wirusów, bakterii i grzybów. Materac likwiduje jaja larw owadów, w tym tak dokuczliwych w tym roku larw much. Odpoczynek na słomiano-wapiennym materacu sprawia, że łagodzone są objawy schorzeń racic takich jak: zapalenia koronek przy racicach oraz szpary międzyracicznej.



  • Krowy leżą od 10 do nawet 14 godzin na dobę, przy czym kładą się i wstają nawet do 20 razy dziennie. Leżąc, krowy odpoczywają i przeżuwają, a krążenie krwi w wymieniu w tym czasie może wzrastać nawet o 30%. Jeżeli powierzchnia legowiska nie jest wygodna, okres leżenia skraca się, a to z kolei negatywnie odbija się na procesie wytwarzania mleka.

Na materacach słomiano-wapiennych krowy bardzo chętnie się kładą, a w oborach, które je stosują nie ma – tak często obserwowanego szczególnie w okresie letnim – kładzenia się zwierząt na korytarzach gnojowych. Potwierdzają to hodowcy, którzy już zdecydowali się na ten system utrzymania krów na legowiskach.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 10:43