StoryEditorCielęta

Japońscy naukowcy opracowali nowy probiotyk dla cieląt

29.03.2023., 16:03h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Japońscy naukowcy opracowali i przetestowali nowy probiotyk do zwalczania ostrej biegunki u cieląt, poprawiający ich zdrowie i zmniejszający śmiertelność.  

Zdrowie cieląt jest kluczowym elementem w hodowli bydła

Choroby atakujące cielęta powodują straty ekonomiczne w gospodarstwach hodowlanych bezpośrednio z powodu upadków cieląt lub pośrednio, z powodu spadku masy ciała, która zmniejsza produktywność w całym okresie życia zwierząt. W Japonii zakażenia rotawirusem bydlęcym (BRV) i bydlęcą kryptosporydiozą są głównymi chorobami powodującymi ciężką biegunkę u cieląt, dlatego też zespół naukowców z Hokkaido opracował nowatorski suplement probiotyczny i zweryfikował jego skuteczność jako leku przeciwbiegunkowego dla cieląt.

Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe preparaty zapobiegające biegunce u cieląt

Biegunkę u cieląt powoduje szereg różnych patogenów, w tym bakterie i wirusy. Antybiotyki są niezwykle skutecznym środkiem leczenia biegunki bakteryjnej, ale są nieskuteczne, gdy przyczyną jest wirus lub bakteria oporna na antybiotyki. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na nowe preparaty zapobiegające biegunce bydła. Probiotyk to termin używany do opisania mikroorganizmów, które po spożyciu wywierają korzystny wpływ na organizm ludzi i zwierząt. Przeprowadzono wiele recenzowanych badań dotyczących wpływu różnych probiotyków na ludzi, które potwierdziły, że probiotyki są skuteczne w zapobieganiu wielu chorobom.

Fermentowane mleko było stosowane jako probiotyk w hodowli zwierząt już w latach 70. Jednak skuteczność tej formy była niespójna ze względu na duże różnice w procesie produkcyjnym. Ponadto, zdarzały się przypadki, w których samo fermentowane mleko było źródłem patogenów powodujących biegunkę. Naukowcy zaproponowali, że fermentowane preparaty mlekozastępcze jako probiotyki mogą być idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla cieląt. Postanowili więc opracować ujednolicony protokół ich produkcji, a badaniami potwierdzili ich skuteczność.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite. com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 20:03