StoryEditorŻywienie krów

Kiedy najlepiej kosić lucernę, aby miała dobrą zawartość białka i węglowodanów?

10.01.2019., 10:01h
Każdy hodowca wie jak ważny jest termin zbioru lucerny, wszak to faza jej rozwoju decyduje o zawartości białka, ale mało kto pamięta, że pora dnia wykonania koszenia ma duży wpływ na zawartość cukrów, czyli węglowodanów. Dlatego Zdzisław Litka nie rozpoczyna koszenia lucerny z rana z rosą, a dopiero o godzinie 10.  

Lucerna nie kisi się łatwo

Nawet jeśli trochę podniesiemy zawartość cukrów w lucernie poprzez odpowiednią godzinę koszenia, najlepiej w południe, to usprawnimy przebieg zakiszania, wszak to cukry decydują o fermentacji – oznajmił Zdzisław Litka. To prawda, lucerna jako roślina bogata w białko, a uboga w cukry, nie kisi się tak łatwo jak kukurydza czy nawet trawy, które z kolei lepiej kosić z rana, gdyż w ich przypadku podniesienie zawartości węglowodanów nie jest już tak ważne. Wszak doświadczenia pokazują, że trawy skoszone z samego rana dają lepszą smakowitość sianokiszonki co zwiększa jej pobranie.

Wysokość i rozdrobnienie

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem Zdzisława Litki ułatwia zakiszenie lucerny jest jej odpowiednie rozdrobnienie, dlatego zakupił nową przyczepę samozbierającą, której rotor tnie rośliny na odcinki o długości 4 cm. Stara przyczepa z rotorem mogła pociąć odcinki 12–15 cm. Zwiększenie rozdrobnienia wpłynęło nie tylko na lepsze zakiszanie, ale również ułatwienie pobierania kiszonki za pomocą paszowozu z frezem.

Inną zasadą, jaką hodowca stosuje przy zbiorze lucerny, jest koszenie na wysokości mi...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 12:15