StoryEditorPorady

Kiedy najlepiej sprawdzają się mieszańce międzyrasowe w gospodarstwie mlecznym?

02.12.2020., 09:12h
Dominik Olko stale rozwija swoje gospodarstwo, a rozwój wiąże się oczywiście z ciągłymi inwestycjami. Jedną z ostatnich była rozbudowa obory, w której w najbliższym czasie hodowca planuje zamontować dojarkę przewodową.

Dzięki modernizacji obory zyskali 30 dodatkowych stanowisk dla krów

Najstarsza obora w gospodarstwie państwa Olków powstała w latach 30. W 2004 roku gospodarze przerobili część stodoły na oborę uwięziową.

W ubiegłym roku zmodernizowaliśmy pozostałą część stodoły, dzięki temu powstało w niej 30 stanowisk, jednak docelowo budynek przewidziany jest na 40 DJP oraz kojce dla młodzieży. W tej części obiektu prace nie zostały jeszcze zakończone. Dziś priorytetem jest zakup dojarki przewodowej na 4 do 6 aparatów. Obecnie używamy konwiówki, co przy powiększającym się stadzie krów jest coraz bardziej uciążliwe. Mamy nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować jeszcze przed końcem roku – wyjaśnia Dominik Olko.

Montaż dojarki nie będzie oznaczał jednak zakończenia inwestycji w gospodarstwie. Na wiosnę planowana jest bowiem budowa płyty obornikowej oraz garaży na ciągniki i maszyny rolnicze. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniacza hydraulicznego i – jak przyznaje hodowca – potrzebna jest jeszcze mała ładowarka teleskopowa, która zastąpiłaby ciągnik z ładowaczem. W przyszłości planowany jest także zakup przyczepy samozbierającej oraz ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 12:46