StoryEditorProdukcja mleka

Koszty produkcji mleka ciągle rosną. Czy jest ona jeszcze opłacalna?

22.04.2022., 12:04h
Koszty produkcji pasz w bieżącym roku z pewnością będą wysokie, a to za sprawą bardzo wysokich cen nawozów, środków ochrony roślin i paliwa. To z kolei podnosi i tak wysokie już koszty produkcji mleka. Czy nadal może być ona opłacalna? O opinię zapytaliśmy Annę i Marcina Woźniaków.

Hodowcy postawili na oborę uwięziową

Trzynastohektarowe gospodarstwo, wraz z 13 krowami dojnymi, Marcin Woźniak przejął w 2007 r. i od tego czasu je rozwija.

Przez 15 lat nasze stado zdecydowanie się powiększyło i dziś liczy 100 sztuk, w tym 60 krów dojnych – informuje hodowca. – W 2015 r. wybudowaliśmy nową oborę, stawiając na uwięziowy system utrzymania zwierząt. Takie rozwiązanie, naszym zdaniem, zapewnia możliwość indywidualnego żywienia wysokomlecznych krów, kontrolę ich zdrowia i szybką reakcję na wszelkie zdrowotne anomalie.

Najwydajniejsze krowy dają ponad 12 tys. kg mleka.

Obora państwa Woźniaków o wymiarach 44 x 16 metrów może pomieścić 70 sztuk. Wyposażona jest m.in. w dojarkę przewodową z 10 aparatami udojowymi, schładzalnik na mleko oraz hydrauliczny zgarniacz obornika. W obiekcie przebywają krowy dojne oraz jałówki. Cielęta znajdują się w starej, zmodernizowanej oborze.

Średnia wydajność naszego stada wynosi 10 tys. kg mleka od sztuki. Mamy też kilka sztuk, które dają ponad 12 tys. kg mleka. Praca hodowlana, jaką od lat prowadzimy, skupia się przede wszystkim na podnoszeniu mleczności stada, jednak nie pomija...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:20