Coraz powszechniej mówi się o powrocie, dobrowolnego tym razem, mechanizmu kwot mlecznych, bo konieczne będzie ograniczanie ilości mleka na poziomie Unii Europejskiej.
StoryEditorRynek mleka

Czy system kwotowania produkcji mleka powróci?

14.08.2023., 14:00h
W Polsce, tak jak w całej Europie, dostawcy mleka oczekują podwyżek, ale na nie będzie trzeba poczekać. Spowolnienie chińskiej gospodarki spowodowało spadek cen nabiału, a to jest warunek konieczny do wzrostu cen. Według Nathana Penny’ego, starszego ekonomisty rolnictwa w Westpac z Nowej Zelandii, głównym czynnikiem napędzającym ciągły spadek cen jest nieoczekiwane spowolnienie chińskiej gospodarki.

Ceny produktów mlecznych na aukcjach odnotowały ostatnio znaczący spadek

Na tej mającej miejsce 1 sierpnia indeks obniżył się o 4,3%. Z czego duża obniżka cen dotyczyła proszków mlecznych. Ze spadkami mieliśmy do czynienia również podczasie poprzedniej aukcji, która odbyła się 19 lipca. Podczas niej nastąpił spadek cen ogółem o 1%. Dotyczył on 80% oferowanych produktów. W trakcie jednej z ostatnich aukcji znacznie obniżyły się ceny sera cheddar. Było to aż 10,1%. Obecnie brak jest sygnałów wskazujących na poprawę. W ciągu ostatnich trzech aukcji odnotowano spadek sięgający 16%. To sporo, bo już od jakiegoś czasu obserwujemy pogarszającą się sytuację przetwórców mleka.

Jedynym wyjątkiem od panującego trendu były ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego, które zanotowały wzrost o 3,4%. Analitycy z Westpac wiele się nie pomylili, bo prognozy mówiły o 3%. Co ciekawe, rynek terminowy tuż przed aukcją przewidywał spadek cen pełnego mleka w proszku o około 2%. Wszystko to sprawia, że w obecnych ramach czasowych staje się oczywiste, że istnieje dostrzegalna i przedłużająca się tendencja spadkowa cen, która przekracza początkowe progno...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:07