Plantowski: PSL obiecuje zająć się sprawą PFHBiPM [WIDEO]TPR
StoryEditorMZHBiPM

Plantowski: PSL obiecuje zająć się sprawą PFHBiPM [WIDEO]

18.04.2024., 14:30h
Sprawa wyrzucenia Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka pozostaje nierozstrzygnięta. Podczas tegorocznego Forum Mleko w Łomży z prezesem MZHBiPM Waldemarem Plantowskim rozmawiał Paweł Kuroczycki.

MZHBiPM na drodze sądowej z PFHBiPM

Wszystko zaczęło się w lutym 2023 r., kiedy to MZHBiPM został wyrzucony z PFHBiPM. Powodem wykluczenia rolników z Federacji było naruszenie przez MZHBiPM jej statutu oraz zachowanie niezgodne z dobrym obyczajem. Z uzasadnienia wynikało, że nieścisłości wiązały się z kwotą zadeklarowanych i opłaconych składek. Jak się okazuje, sprawa nie została rozwiązana do dziś, a rolnicy uważają wyrzucenie za niesłuszne.

Z relacji Plantowskiego jednoznacznie wynika, że sprawa trafiła na drogę sądową. Związkowcy złożyli wnioski o ustalenie członkostwa oraz o poświadczenie nieprawdy, czyli wykazanie, że związki z Wielkopolski, Kujaw oraz Warmii i Mazur również wpłaciły więcej pieniędzy niż miały członków.

Ponadto przypomniało o tym, że MZHBiPM został wyrzucony z dotychczasowej siedziby w Parzniewie, dlatego ostatnie z walnych spotkań odbyło się w zajeździe weselnym w okolicach Makowa.

Jak przebiega współpraca MZHBiPM z obecnym rządem?

Plantowski nadmienił, że jeszcze przed wyborami, prowadził rozmowy o federacji z Markiem Sawickim, który zdaniem rolnika, obiecał związkowcom, że ustawa z 1982 r. o Kółkach i Organizacjach Rolniczych zostanie poprawiona, a „sprawy federacyjne przybiorą innego biegu”. Zdaniem Plantowskiego, podjęcie działań mających na celu rozwiązanie sprawy MZHBiPM obiecał związkowcom również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski oraz cała partia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przeczytaj również: Czy Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka będzie sam prowadził ocenę użytkową stad?

Więcej na temat obecnej sytuacji Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka dowiesz się z wideo:

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:32