Stefan Stachowiak – prezes SM w GostyniuPaweł Kuroczycki
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Prezes SM Gostyń: Trudne decyzje przyniosły efekty. Ostatnio znacznie podniesliśmy ceny mleka

22.10.2023., 15:25h
Ze Stefanem Stachowiakiem, prezesem Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu rozmawia Paweł Kuroczycki

Podczas naszej czerwcowej rozmowy padły znamienne słowa, że trudne decyzje będą procentować. W jaki sposób te trudne decyzje, podejmowane w obliczu kryzysu, zaprocentowały w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu?

Niewątpliwie decyzje, które zapadły w obliczu kryzysu, wykonana praca, jak i wcześniej zrealizowane projekty inwestycyjne, dziś mocno procentują w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Najistotniejsza kwestia to brak generowania strat finansowych od kwietnia bieżącego roku. Bardzo mocno pracowaliśmy nad zwiększeniem sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony, jako prezes zarządu wprowadziłem politykę maksymalnej redukcji kosztów po stronie zakładu. Istotnym elementem poprawy sytuacji spółdzielni jest efekt zakończonych projektów realizowanych w roku 2022. Dodatkowo wspólnie z radą nadzorczą, opracowaliśmy plan działania, który konsekwentnie zrealizowaliśmy w ostatnich 6 miesiącach. Wszystkie działania pozwoliły nam w czerwcu podnieść cenę mleka o 17 gr/l, w lipcu o kolejne 7 gr/l, we wrześniu o 3 gr/l, w październiku o 14 gr/l. Pracowaliśmy bardzo ciężko i wielotorowo, co zaowocowało lepszym spieniężeniem sprzedawanych towarów i obniżeniem kosztów prowadzonej działalności.

Obecna cena skupu mleka wynika z…?

Cena skupu mleka w SM Gostyń wynika wyłącznie z ekonomii firmy, sytuacja pozwala dziś płacić naszym dostawcom lepsze pieniądze za dostarczany surowiec. Ważne jest to, że systematycznie poprawiamy wyniki finansowe firmy, co przekłada się z miesiąca na miesiąc na wyższą oferowaną cenę mleka w skupie w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

Jaką strategię przyjęła obecnie Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu?

Strategią Gostynia na dziś jest maksymalizacja możliwości płacenia za skupione mleko, tym bardziej, że konsekwencje przeprowadzonej wcześniej korekty ceny mleka ponieśli nasi dostawcy. Dziś chcemy zrekompensować niższą cenę, którą wypłaciliśmy w kwietniu i maju.

W jaki sposób kryzysowa sytuacja odbiła się na strukturze produkcji spółdzielni?

Od początku roku ograniczamy produkcję proszków mlecznych. Konsekwentnie zwiększamy sprzedaż naszego głównego asortymentu, czyli grupy produktowej mlek zagęszczonych słodzonych i niesłodzonych na rynku detalicznym w Polsce i za granicą. Rozwijamy sprzedaż w kanale HoReCa.

image

Stefan Stachowiak

FOTO:

Mimo kryzysu wprowadziliście na rynek nowe produkty.

Tak, wprowadziliśmy mleko zagęszczone bez laktozy, projekt ten rozpoczął się już w poprzednim roku. Produkt ten trafił na rynek w maju br. Obecnie prowadzimy kampanię reklamową w TV oraz social mediach. Celem naszej firmy jest umocnienie pozycji lidera w segmencie mlek zagęszczonych niesłodzonych.

To nie jedyny produkt, nad którym pracowaliśmy w tym roku. Do oferty handlowej jeszcze w październiku trafi kajmak o smaku orzechowo-czekoladowym. W naszej ocenie to produkt o wyjątkowych walorach smakowych z dużym potencjałem sprzedażowym. Wierzę, że nowa propozycja rynkowa zostanie dobrze odebrana przez klientów.

W jaki sposób kryzys wpłynął na zmianę struktury dostawców do SM Gostyń?

Myślę, że prawdziwy obraz poznamy pod koniec bieżącego roku i na początku kolejnego. Dla nas najistotniejsze jest to, że w czasie kryzysu Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu wprowadziła szereg działań, które pozwoliły znacznie poprawić sytuację firmy. W najbliższym czasie uruchomimy 2 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 2 MW. Z punktu widzenia dostawców postrzeganie naszej spółdzielni także się zmienia. Dziś widać, że decyzje podejmowane pod wpływem chwilowego rozczarowania nie zawsze były dobre, a dostawcy dostrzegają istotną zmianę na plus. Udowodniliśmy wspólnie, iż konsekwentne działania po stronie rady nadzorczej, zarządu oraz pracowników spółdzielni mogą w relatywnie krótkim czasie przynieść wymierne korzyści.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi dostawcy mają duże zobowiązania finansowe, a zwiększanie wydajności w produkcji mleka to proces długotrwały. Jesteśmy po bardzo dużych zmianach i inwestycjach, które pomagają finansowo. Zgodnie ze wspólną strategią rady nadzorczej dziś maksymalizujemy cenę mleka po stronie skupu.

Można dziś powiedzieć, że Gostyń najgorsze ma za sobą.

Myślę, że tak. Jesteśmy stabilną spółdzielnią, co więcej, w ekstremalnie krótkim czasie dostosowaliśmy firmę do nowych warunków funkcjonowania w czasie trwającego kryzysu. Dziś mimo podnoszenia ceny skupu mleka, z miesiąca na miesiąc generujemy dodatni wynik finansowy. Jak widać, trudne decyzje opłaca się podejmować. Możemy cały czas iść do przodu, realizować nowy plan strategiczny bez ryzyka finansowego.

Rozmawiamy w pierwszej połowie października, do końca roku zostały w zasadzie dwa miesiące. Co można powiedzieć o roku 2024 w gostyńskiej spółdzielni?

Mamy stabilną sytuację finansową w spółdzielni, nie grozi nam wzrost kosztów, możemy czerpać profity wynikające z wprowadzonych zmian i z dużą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, iż kolejne miesiące powinny również przynieść dalszą poprawę w spółdzielni.

Dziękuję za rozmowę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 03:20