Zebranie przedstawicieli odbywało się przy wysokiej, 94-procentowej frekwencji
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Produkcja w OSM w Piaskach idzie pełną parą

13.05.2023., 14:00h
Przy sięgającej 94% frekwencji delegatów, prezes OSM w Piaskach Mirosław Domański i Rada Nadzorcza pod przewodnictwem Marka Banaszkiewicza otrzymali jednogłośnie absolutorium za 2022 rok. Produkcja i sprzedaż spółdzielni w ubiegłym roku i pierwszych miesiącach bieżącego rosła. OSM przyniosi zyski ze sprzedaży i działalności operacyjnej, a cena skupu mleka jest satysfakcjonująca dla dostawców.

OSM Piaski wchodzi w nowe ćwierćwiece w dobrej kondycji

W 2023 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach na Lubelszczyźnie skończyła 75 lat. W kolejne ćwierćwiecze wchodzi w dobrej kondycji, mimo potężnych zawirowań na krajowym rynku mleka.

Sieci handlowe naciskają na obniżkę cen

Hodowcy i pracownicy mleczarni dysponujący mandatem przedstawiciela spotkali się w tym roku 27 kwietnia podczas walnego zebrania w Piaskach. Delegatów powitał przewodniczy Rady Nadzorczej Marek Banaszkiewicz, dla którego był to pierwszy raz w tej roli. Jego zastępcą jest Tomasz Augustyniak.

Obrady prowadził wybrany na przewodniczącego zebrania Władysław Ciołek, kierownik działu skupu mleka spółdzielni. Pierwsze decyzje podjęte przez delegatów dotyczyły spraw personalnych. I tak sekretarzem zebrania została Krystyna Żmuda, natomiast asesorami Mariusz Matys i Artur Włosek. Z kolei w skład komisji mandatowo-skrutacyjnej weszli: Dorota Popławska, Joanna Listopad i Waldemar Jagiełło, a komisję uchwał i wniosków tworzyli: Anna Szyba, Jadwiga Grzeszczak i Jolanta Witkowska.

Atmosfera w obszarze rolnictwa jest zła – rozpoczął swoje wystąpienie prezes OSM w Piaskach Mirosław Domański.Nie chodzi tylko o zboże z Ukrainy, ale o całą politykę rolną. Sektor jest w sytuacji kryzysowej.

W tym miejscu podziękował „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” za systematyczne i rzetelne informowanie o sytuacji panującej w rolnictwie, w tym na rynku mleka.

image

Zebranie przedstawicieli odbywało się przy wysokiej, 94-procentowej frekwencji

FOTO:

Sieci handlowe domagają się obniżania cen naszych produktów. Argumentują, że mleko jest obecnie tanie – kontynuował. – Ale cena mleka to tylko jedna z wielu składowych cen spółdzielni. Trzeba pamiętać chociażby o kosztach wynagrodzeń, które niedługo wraz ze wzrostem płacy minimalnej znów będą wyższe.

Jednak przez większą część ubiegłego roku ceny mleka były wysokie, co dla OSM w Piaskach, która sprowadza ponad połowę mleka przerzutowego, nie było korzystne. Nastąpił też znaczący wzrost innych kosztów, m.in. cen opakowań, komponentów chemicznych niezbędnych w produkcji i wspomnianych już kosztów wynagrodzeń.

Najbardziej drożał surowiec, z miesiąca na miesiąc. W tych arcytrudnych czasach zaczęliśmy generować nieduże, ale dodatnie wyniki – mówił prezes Domański.

image

Prezes Mirosław Domański

FOTO:

Podmioty działające na rynku, w tym spółdzielnie mleczarskie, ponoszą też olbrzymie koszty opłat za media, m.in. gaz. Ale nie dotyczy to OSM w Piaskach.

Umowa na dostawy gazu ze stałą i niską ceną podpisana w 2021 roku teraz procentuje – stwierdził prezes spółdzielni. – Pracujemy nad zabezpieczeniem kosztów energii elektrycznej na sensownym poziomie na najbliższe lata.

Oczywiście we znaki daje się inflacja. – Cena jest obecnie ważniejsza dla konsumentów niż kiedykolwiek wcześniej. W sieciach handlowych wygrywa portfel – i to jest potężne zagrożenie. Bo my mamy czyste etykiety i nie potrafimy produkować byle jak, z byle czego i bardzo tanio. Nasze niektóre produkty to rękodzieło, a nie breja powstała z koncentratów mlecznych wjeżdżających do Polski.

Rośnie produkcja oraz sprzedaż

Mimo tych wszystkich niekorzystnych okoliczności, OSM w Piaskach radzi sobie dobrze. Potężna korekta cen mleka w czwartym kwartale ubiegłego roku miała pozytywny wpływ na jej sytuację.

Nasza spółdzielnia ma dobry okres. Możemy funkcjonować i planować rozwój. Ci, co pławili się w luksusach i psuli rynek, teraz cierpią – stwierdził prezes Domański. – Drastyczna obniżka cen mleka może pogrążyć „doraźne podmioty skupowe”, które narobiły wiele złego na rynku mleka.

image

Zebraniu przewodniczył Władysław Ciołek (stoi)

FOTO:

Stabilna sytuacja spółdzielni pozwoliła na wypłatę premii wszystkim hodowcom, którzy zwiększyli produkcję.

Wypłaciliśmy też premię za grudzień. Co dalej? – Myślimy o nowych produktach, ale na razie trzymamy się tego, co gwarantuje nam sukces na rynku. Jesteśmy zainteresowani wzmacnianiem bazy skupowej, z korzyścią dla spółdzielni. Są już efekty – dodał.

Prezes podziękował hodowcom za utrzymywanie dobrych parametrów mleka, zapowiedział też, że w najbliższym czasie nie będzie obniżek ceny skupu surowca.

Mimo bardzo trudnych czasów, żywicie utrzymywane przez siebie bydło dobrymi paszami. To się przekłada na produkt spółdzielni, jego ilość i jakość, a także na dużą zawartość białka.

Prezes Mirosław Domański poinformował delegatów, że w 2022 roku o 136% (rok do roku) wzrosła sprzedaż kefiru, będącego flagowym produktem OSM w Piaskach.

Istotna jest też dla nas, także rosnąca, sprzedaż zsiadłego mleka oraz jogurtów greckich. Kolejny rok rozwijamy jogurtowy napój orzeźwiający Ayran typu tureckiego. Poszła próba do Niemiec. Odzew mamy bardzo pozytywny, liczymy na ciąg dalszy współpracy.

image

Przewodniczący Rady Nadzorczej Marek Banaszkiewicz (z lewej) i Władysław Ciołek, kier. działu skupu mleka

FOTO:

Jeśli chodzi o twaróg, to piasecka spółdzielnia w ubiegłym roku produkowała największe jego ilości w swojej historii.

Sprzedajemy twaróg po korzystnej cenie. Odbudowujemy produkcję twarogu śmietankowego, to opłacalne działanie przy niewysokich cenach tłuszczu – kontynuował prezes Domański.

Maksymalne poziomy produkcji i sprzedaży oznaczają, że trzeba myśleć o inwestycjach pozwalających na zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu.

Pomoże w tym m.in. uruchomiona w ubiegłym roku trzyrzędowa maszyna do pakowania w folię miękką – wskazał prezes spółdzielni. – Cały czas myślimy, jak zagospodarować nową halę i jednocześnie nie popełnić błędu przeinwestowania w tak trudnej rynkowej sytuacji.

Następnie delegaci wysłuchali sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej. Jej przewodniczący Marek Banaszkiewicz powiedział m.in. że nowa rada zaczęła pracę w trudnym okresie.

Rosły ceny mleka przerzutowego, inne podmioty skupowe próbowały wykorzystać sytuację i wyrywać naszych dostawców – przypomniał. – Motywowaliśmy zarząd spółdzielni do wspólnego przeciwdziałania temu zjawisku i zwiększania bazy surowcowej.

Spółdzielnia w Piaskach jest na plusie

Tadeusz Maliborski, reprezentujący KZSM Zw. Rew. w Warszawie przedstawił informacje dotyczące weryfikacji bilansu OSM. – Spółdzielnia się nie kurczy. Zwiększyła przerób i sprzedaż – zaznaczył. – Rok 2022 przyniósł dynamikę wzrostu dochodów, a spółdzielnia osiągnęła zysk netto. KZSM Zw. Rew. wydała opinię „bez zastrzeżeń” dotyczącą badanego sprawozdania finansowego.

image

Okręgowa Spółdzielnie Mleczarska skończyła w tym roku 75 lat. Kolejne ćwierćwiecze delegaci rozpoczęli w dobrych nastrojach

FOTO:

Delegaci w głosowaniu zdecydowali jednogłośnie o absolutorium dla prezesa Mirosława Domańskiego. Podobnie została oceniona praca nowego w OSM w Piaskach (od czerwca ub. roku) zastępcy prezesa Tomasza Kozłowskiego. Pozytywnie została skwitowana także działalność Rady Nadzorczej i jej przewodniczącego Marka Banaszkiewicza.

Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 10:17