StoryEditorRynek mleka

Mleczna "Amber Gold" powróciła dzięki teczkowym firmom skupującym mleko

17.02.2023., 12:02h
Niedawne złagodzenie przez Chiny polityki "zero covid" dało podstawy, nie tylko wśród Chińczyków, do wiary w szybki powrót do normalności. Tak przynajmniej twierdzą Amerykanie z Dairy News. Co więcej, niektórzy analitycy rynku mleka związani z amerykańskimi bankami spodziewają się wzrostu popytu na produkty mleczne na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r. Prognozy te będą zrewidowane już na przełomie lutego i marca 2023 r. Czas ten może okazać się kluczowy zarówno dla światowego, europejskiego, jak i polskiego rynku mleka.

Jakie czynniki wpływają na obniżkę cen mleka i produktów mleczarskich?

Chińskie władze sugerują, że zapasy nabiału są wystarczające, a ceny artykułów mleczarskich nie są jeszcze na tyle niskie, aby zawrzeć korzystne dla nich kontrakty. Wszystko to pachnie spekulacją i celową grą na zniżkę cen. Nie oznacza to jednak, że to obecnie jedyny czynnik wywierający presję na obniżkę cen mleka. W Polsce, ale i w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych, jest nim oczywiście wzrost produkcji.

Kolejnym czynnikiem, który w Polsce również nie może być pominięty, są zbliżające się jesienne wybory. Wedle przyjętych założeń, do czasu wyborów żywność w Polsce ma być tania, a więc spadek cen jest oczywiście na rękę konsumentom (wyborcom), ale na pewno nie rolnikom. Podejście to jest jednak krótkowzroczne, bo to podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Ceny żywności w sklepach muszą bowiem korespondować z bieżącymi kosztami produkcji. Z pustego i Salomon nie naleje, a tym, którzy finansują straty z tego powodu, pieniądze się już kończą albo nastąpi to niebawem.

Gra obecnie toczy się o coś znacznie ważniejszego niż oszczędność ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 14:48