StoryEditorWiadomości z branży

Najlepsi producenci mleka spod Garwolina

05.04.2019., 15:04h
W województwie mazowieckim trwają doroczne spotkania powiatowych Kół Hodowców Bydła i Producentów Mleka. 20 marca br. w Górznie spotkali się hodowcy z Garwolińskiego Koła Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Spotkanie poprowadził prezes Koła Daniel Śliński. W powiecie garwolińskim pod oceną użytkowości mlecznej znajduje się 4515 krów w 148 oborach.

10 rekordzistów z powiatu garwolińskiego

W imieniu Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, witam i dziękuję za przybycie: Mirosławowi Walickiemu – staroście garwolińskiemu, Waldemarowi Sabakowi – wójtowi gminy Górzno, Marcinowi Jaroniowi – kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie. Dziękuję także spółdzielniom mleczarskim, które każdego roku wspierają organizację naszych spotkań. Witam Zenona Więka, wiceprezesa zarządu SM Ryki i Leszka Rojka z działu skupu oraz Henryka Góździa – kierownika skupu OSM Garwolin. Szczególnie gorąco dziękuję wszystkim hodowcom uczestniczącym w spotkaniu jak również wszystkim pracownikom PFHBiPM Region Oceny Parzniew – powiedział na wstępie Daniel Śliński.

Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka reprezentowali: Rafał Murawski, Katarzyna Wójtowicz, Anna Królak i Jarosław Pindel.

Stałym elementem spotkania jest podsumowanie wyników z oceny użytkowości mlecznej za ubiegły rok. Najlepszym hodowcą z powiatu garwolińskiego została Monika Szczygielska z miejscowości Zabruzdy Kolonia. Średnia wydajność od sztuki w stadzie w 2018 roku wyniosła 10 954 kg mleka przy średniej zawartości tłuszczu 3,66% i białka 3,43%.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Michalec z Chęcin, z wydajnością 10 867 kg, przy zawartości tłuszczu 3,64% i białka 3,31%.

Na trzecim miejscu uplasował się Witold Prządka z Nowego Goniwilka, uzyskując wydajność 10 854 kg.

Następnie z wynikiem 10 809 kg uplasowali się Jolanta i Stanisław Latuszkowie z miejscowości Piaski. Kolejne miejsce zajęła Agnieszka Bakiera z miejscowości Dudki, uzyskując od sztuki 10 763 kg mleka. Szóste miejsce z wynikiem 10 261 kg zajęła Joanna Stolarkiewicz w GR Szewczyków w Piastowie. Siódme, z wydajnością 10 187 kg mleka, zajął Krystian Wielgosz z miejscowości Gózd. Następne miejsce zajął Krzysztof Borkowski z Kozłowa ze średnią wydajnością 10 026 kg; Andrzej Bober z Damianowa, który uzyskał średnio od sztuki 9928 kg mleka. Dziesiątkę najlepszych hodowców z powiatu garwolińskiego zamknął Krzysztof Jakubiak z miejscowości Chęciny z wynikiem 9890 kg mleka od sztuki.


  • Od lewej: Witold Prządka, Rafał Murawski, Monika Szczygielska, Krzysztof Michalec i Daniel Śliński

Prelekcje dla hodowców

Podczas spotkania hodowcy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy. W kilku wykładach omówiono między innymi zagadnienia dotyczące odchowu cieląt, żywienia bydła mlecznego i nawożenia.
Anna Wicha z firmy Ewrol, opowiedziała o warunkach, jakie trzeba zapewnić krowom mlecznym, aby produkowały duże ilości mleka. Z kolei Paweł Kamiński z Josery opowiedział o zasadach odchowu cieląt. O zaletach nawozów z firmy Timac Agro opowiedział Arkadiusz Ornoch.


Od lewej: Henryk Góźdź – kierownik skupu OSM Garwolin, Zenon Więk
  • Od lewej: Henryk Góźdź – kierownik skupu OSM Garwolin, Zenon Więk – wiceprezes zarządu SM Ryki
Tegoroczne spotkanie hodowców w powiatu garwolińskiego odbyło się dzięki następującym sponsorom: SM Ryki, OSM Garwolin, Biofeed, Agroszewczyk – Tomasz Szewczyk, Josera, Agrolok, Can Agri, Tasomix, Agromix – Damian Smółka, Agrocentrum, Agro Frankopol, Farm Treyd, BGŻ BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Garwolinie, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Zakład w Żelkowie, Timac Agro, Reco Power.


Uczestnicy spotkania w Górznie
  • Uczestnicy spotkania w Górznie
Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 19:04