StoryEditorPorady

Nie warto zmieniać sprawdzonych rozwiązań w gospodarstwie mlecznym

24.09.2021., 15:09h
Minęło zaledwie trzy lata odkąd na fermie w Modlikowicach zainwestowano w pierwszy poziomy wóz paszowy. Kiedy we wrześniu br. odwiedziliśmy gospodarstwo, TMR sporządzano w drugim z kolei, również poziomym wozie paszowym Blattin King, o pojemności 15 m3.

Mleczna ferma w Modlikowicach wzorowym gospodarstwem mlecznym

Przy tak intensywnym użytkowaniu maszyny, która pracuje u nas 6 godzin dziennie przez 365 dni w roku, paszowóz rezerwowy to konieczność – poinformował Szymon Matusiak – kierownik produkcji zwierzęcej, który po kilku latach użytkowania poziomy system mieszania ceni szczególnie.

Mleczna ferma w Modlikowicach z pewnością może być wzorem do naśladowania, tak pod względem hodowli i żywienia, jak i zarządzania stadem. Dość powiedzieć, że średnia wydajność krów przekroczyła tutaj poziom 12 000 kg mleka, a hodowcy poszczycić mogą się wieloma sztukami, których życiowa produkcja to ponad 100 tysięcy kg białego surowca. Na takie hodowlane i produkcyjne wyniki wpływa wiele czynników, wśród których ogromną rolę odgrywa oczywiście optymalne żywienie mlecznego stada.

Takie same kęsy w każdym miejscu stołu paszowego

Kiedy przed laty stanęliśmy przed decyzją, w jaki wóz paszowy zainwestować: poziomy czy pionowy, głównym kryterium wyboru było dla nas dobre wymieszanie i równomierne zadanie TMR-u na stół paszowy. Bardzo zależało nam, by w każdym miejscu stołu zwierzęta...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 22:21