StoryEditorWiadomości z branży

Niesamowite "Wielkopolskie Święto Mleka" w Kole

02.09.2019., 15:09h
Celem „Wielkopolskiego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego” jest upowszechnianie wiedzy na temat mleka i jego przetworów, jego znaczenia w zdrowym odżywianiu, docenienie producentów mleka. To również okazja do zaprezentowania dorobku wielkopolskiego mleczarstwa.
Drugim, równie ważnym celem organizacji tego święta, jest promocja województwa wielkopolskiego i powiatu kolskiego. Zaprezentowanie działających na tym terenie powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji, straży czy szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad imprezą objął Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, zaś „Tygodnik Poradnik Rolniczy” był patronem medialnym wydarzenia.

Moc atrakcji dla odwiedzających

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników święta. Na scenie wystąpiło wielu artystów, wśród nich: Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”, Zespół Wokalny Alebabki z ZSRCKU w Kościelcu, Gminny Zespół Ludowy Osieczanki. Przybyli również goście z zagranicy: Zespół Folklorystyczny Dudaryki z Mińska oraz Zespół Tańca Narodowego Krysztaliki z Bieriezowki.

Wśród wystawiających się wielkopolskich mleczarń swoje stoiska miały: OSM w Kole, OSM Rawicz, SM Września, OSM Jarocin, SMU w Strzałkowie, Średzka Spółdzielnia Mleczarska „Jana”, Lazur – Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych. Na stoiskach tych mleczarń prowadzona była degustacja produktów zarejestrowanych w sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
Zwiedzający mogli zdobyć informacje na temat zdrowego odżywiania czy bezpieczeństwa żywności. Wiele osób zainteresowanych było informacjami dotyczącymi możliwości finansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW. Nie zabrakło też informacji o przetwórstwie lokalnym, tworzeniu gospodarstw agroturystycznych czy możliwości korzystania z nowoczesnego internetu.


Stoiska wielkopolskich mleczarń
  • Stoiska wielkopolskich mleczarń

OSM Koło - największy przetwórca w Wielkopolsce

Podczas oficjalnego otwarcia na stadionie prezes Czesław Cieślak powiedział m.in.:

Mleczarnia w Kole to nie tylko zakład produkcyjny, dający miejsca pracy ponad 600-osobowej załodze, to także największy przetwórca mleka w woj. wielkopolskim. Osiągnęliśmy to dzięki ciężkiej, wieloletniej pracy. Jesteśmy pierwsi w Wielkopolsce. Nie jesteśmy tylko producentem serków wiejskich, masła czy galanterii mlecznej. Jesteśmy jednym z największych eksporterów mleka w proszku w Polsce, które trafia na rynki Afryki i Azji. Dzięki rozwijaniu się naszej spółdzielni rozwijają się również członkowie naszej spółdzielni, producenci mleka. Raz w roku spotykamy się tu po to, żeby nie tylko się pochwalić osiągnięciami, ale przede wszystkim po to, by zachęcić naszym hasłem: „Produkty Mleczarni w Kole codziennie na naszym stole” do kupowania i spożywania ich na co dzień.

Branża mleczarska jest największym przemysłem na terenie powiatu kolskiego. Sercem branży jest OSM w Kole, ale są też inni. Producenci mleka, pasz i nawozów, maszyn i urządzeń rolniczych, firmy posiadające specjalistyczny transport i inni, którzy działają w otoczeniu mleczarstwa. Liczni mieszkańcy wchodzący w skład powiatu są mocno zaangażowani w tę branżę. Jest to zatem ogromna rzesza ludzi. Życzę wszystkim udanej zabawy – dodał starosta kolski Robert Kropidłowski.

Poseł Witold Czarnecki – PiS – odczytał list, którego fragmenty przytaczamy, jaki do organizatorów i uczestników spotkania skierował premier Mateusz Morawiecki.

…Dzisiejsze spotkanie, tutaj, w centrum wielkopolskiego mleczarstwa, to niezastąpiona forma promowania polskiej żywności. Cieszę się, że Wielkopolskie Święto Mleka gromadzi nie tylko mieszkańców powiatu kolskiego, ale też grono gości i turystów, smakoszy doskonałego polskiego nabiału. Jesteśmy dumni z polskiej, zdrowej i smacznej żywności, trafiającej na stoły całego świata, spełniającej najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. To nasza narodowa marka i powód do satysfakcji. Świadczy o tym najlepiej prezentacja dorobku i osiągnięć miejscowych mleczarni, których stoiska mogą państwo dziś odwiedzić … Organizatorom festynu życzę dalszych sukcesów, zaś wszystkim uczestnikom radosnego, rodzinnego świętowania.


Dwie gwiazdy (od lewej): polskiej estrady – Jerzy Kryszak i polskiego mleczarstwa – Czesław Cieślak. Występ Jerzego Kryszaka był przyjemnym zwięczeniem konferencji. Z podobnym aplauzem przyjęto występ Kwintetu Dętego Blaszany Master Brass
  • Dwie gwiazdy (od lewej): polskiej estrady – Jerzy Kryszak i polskiego mleczarstwa – Czesław Cieślak. Występ Jerzego Kryszaka był przyjemnym zwięczeniem konferencji. Z podobnym aplauzem przyjęto występ Kwintetu Dętego Blaszany Master Brass

Warto wspierać wielkopolskie mleczarnie

Zbigniew Hoffman – wojewoda wielkopolski zwrócił uwagę na to, że jadąc na Święto Mleka do Koła jechał do lidera, bo takim z pewnością jest OSM w Kole.

Wielkopolska, a w szczególności powiat kolski, jest z pewnością w gronie liderów w produkcji mleka i jego przetwórstwie. Warto pamiętać o wyrobach, które są tutaj produkowane i warto wspierać wielkopolskie mleczarnie, które są naszą dumą. Dzisiejsze spotkanie to również święto powiatu kolskiego, który się rozwija. W tych działaniach należy wspierać jego przedstawiciela, którym jest starosta. Dzisiaj najważniejsze jest święto i to byście się państwo doskonale bawili.

Chciałbym serdecznie pogratulować Czesławowi Cieślakowi – prezesowi kolskiej mleczarni za intensywny rozwój spółdzielni. Na ręce całej załogi jej rodzinom składam ukłon i wyrazy szacunku. Cieszę się, że produkowane w Kole wyroby od lat są znane i cenione nie tylko na krajowym rynku. Faktem jest, że produkowane od lat w Kole mleko w proszku jest chętnie kupowane przez odbiorców z Afryki i Azji. To świadczy o najwyższej, światowej jakości produktów – stwierdził poseł Ziemi Kolskiej Leszek Galemba – PiS.


Gminny Zespół Ludowy Osieczanki
  • Gminny Zespół Ludowy Osieczanki
Następnie rozpoczęła się zabawa. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Ewa Olczak. Przy jej rytmicznych utworach doskonale bawili się uczestnicy festynu. Główną gwiazdą był Zenon Martyniuk z zespołem Akcent. W dalszej kolejności wystąpiły zespoły Jumper i Dygresia. Następnie przy muzyce DJ-ejów bawiono się do późnych godzin wieczornych.
Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 04:09