StoryEditorPorady

Obora za 3 mln złotych – udogodnienia, które mają ułatwić pracę rolników

05.04.2019., 16:04h
Po ponad dwóch latach budowy, bieżący rok zapoczątkował państwu Behrendtom – z miejscowości Brzozie – zupełnie nowy rozdział w życiu gospodarstwa. Rozpoczęli bowiem użytkowanie nowej, wolnostanowiskowej i zautomatyzowanej obory, która zastąpiła uwięziówkę, funkcjonującą przez 43 lata.

Ponad dwa lata budowy

W czasach, kiedy nawet największe obory powstają w ciągu niespełna 12 miesięcy, rodzinie Behrendtów na zakończenie wszelkich prac budowalnych przyszło czekać ponad dwa lata. Wszystko, za sprawą nierzetelnych firm budowlanych, które nie wywiązywały się z zawartych w umowie terminów. Wydłużony czas rozpoczęcia użytkowania obory był szczególnie dotkliwy, bowiem już trzeba było spłacać kredyt, a obiekt ciągle nie produkował mleka. Perturbacje z czasem minęły i dziś Edyta Behrendt wraz z bratem Markiem, synem Dawidem, córką Andżeliką oraz seniorką – Brygidą Behrendt cieszą się z inwestycji, która zrewolucjonizowała produkcję mleka w gospodarstwie.

Tu zacznie się wydajność

Do nowej obory hodowcy wprowadzili jak na razie 43 krowy mleczne (całe pogłowie bydła liczy 112 sztuk). Jednak niebawem stado laktacyjne znacznie się zwiększy. Z niecierpliwością bowiem hodowcy czekają na koniec kwietnia i maja, kiedy to rozpoczną się wycielenia 23 jałowic, które sprowadzili z Niemiec.

Dziś – niestety – nie mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o wydajność stada – poinformowała Edyta Behrendt. – Dużo m...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:50