StoryEditorDobry hodowca

Następcy zaangażowali się w gospodarstwo mleczne, ale rolników czekają wydatki. W co zainwestują?

04.01.2023., 07:01h
Iwona i Michał Doboszowie utrzymywali zwykle nieco ponad 10 krów mlecznych, ale około 2 lata temu stado bardzo dynamicznie zostało powiększone. Fakt ten wymaga przeprowadzenia wielu inwestycji, których kolejność realizacji hodowcy częściowo już ustalili.

Przybyło zwierząt w oborze, a wraz z nimi przybyło więcej obowiązków

Najstarsza, jeszcze z lat 60., część obory państwa Doboszów została przed laty rozbudowana, a 5 lat temu gospodarze zaadaptowali stodołę tworząc w niej oborę zarówno dla krów mlecznych, jak i młodzieży. Znajdują się w niej stanowiska ścielone słomą oraz kojce dla poszczególnych grup jałówek.

Nasze gospodarstwo niedawno zaczęło się rozwijać i jeszcze nie widać efektów. Wcześniej utrzymywaliśmy maksymalnie do 15 krów, ale 2 lata temu synowie bardzo zaangażowali się w pomoc i szybko zwiększyliśmy stado do 30, przy łącznej obsadzie 80 sztuk bydła. W związku z tym przybyło nam pracy, ale na razie nie przeprowadziliśmy jeszcze inwestycji, które ułatwiłyby nam obsługę zwierząt – mówi Michał Dobosz.

W ciągu dwóch lat gospodarze powiększyli stado krów do 30 sztuk

  • W ciągu dwóch lat gospodarze powiększyli stado krów do 30 sztuk

Od jakich inwestycji w mlecznym gospodarstwie planują rozpocząć rolnicy?

Gospodarze wymieniają kilka z nich, które chcieliby zrealizować.

W pierwszej kolejności chcemy zmechanizować usuwanie obornika. Przy mniejszym stadzie wywożenie go taczką nie było dużym utrudnieniem, ale teraz za...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 06:35