Barbara i Grzegorz Kuczyńscy są z wykształcenia zootechnikami i wiedza poparta doświadczeniem procentuje chociażby dobrym rozrodem, na który – w przeciwieństwie do wielu hodowców – nie narzekają.Beata Dąbrowska
StoryEditorObory

Obora rolników z Podlasia ma już 20 lat, ale pozwala uzyskać wydajność niemal 10 tys. kg mleka

03.05.2023., 15:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Trzy lata temu państwo Kuczyńscy przekazali swoje gospodarstwo synowi Grzegorzowi. I to nie byle jakie gospodarstwo, bowiem seniorzy przez długie lata byli prężnymi producentami mleka, którzy nigdy nie obawiali się inwestować w nowe technologie w tej dziedzinie. Już ponad 21 lat temu zdecydowali się na budowę bezuwięziowej obory, która – jak mieliśmy okazję się przekonać – do dziś doskonale funkcjonuje.

Trzykrotny dój pozwoliłby zmniejszyć starty mleka

Hodowcy utrzymują obecnie mleczne stado liczące 58 krów dojnych i, jak szybko nadmienił Grzegorz Kuczyński, jest zdecydowanie za małe. I trudno dziwić się młodemu hodowcy, który – jak każdy z ambicjami i pasją do tego, co robi – chciałaby rozwijać się dalej. Nie zawsze jednak są ku temu warunki.

Niestety, nie mamy możliwości rozbudowy obory ze względu na położenie naszego gospodarstwa na terenach zalewowych. Jedyną opcją byłaby budowa nowego obiektu w zupełnie innym miejscu, ale dziś, z uwagi na ogromne koszty takiego przedsięwzięcia, nawet o nim nie myślimy – wyjaśnił młody gospodarz.

Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność to 9650 kg mleka od sztuki.

Gdybyśmy prowadzili trzykrotny dój, z pewnością uniknęlibyśmy strat mleka – powiedział pan Grzegorz, podkreślając, że najwydajniejsze sztuki przed porannym udojem gubią jednak dużo mleka.

image

Młodzież przez pierwszy rok życia utrzymywana jest w wiacie na ściółce

FOTO: Beata Dąbrowska
...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 15:14