Uroczysty moment przecięcia wstęgiBeata Dąbrowska
StoryEditorNowoczesne obory

OHZZ w Chodeczku chce produkować aż 7,5 MLN litrów mleka rocznie. Dlatego postawił nowoczesną oborę

30.09.2023., 15:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
W tych wyjątkowo dla branży mleczarskiej trudnych czasach, uroczystość otwarcia nowej obory jest jak biały kruk, czyli coś rzadkiego i unikatowego. 7 września br. miałam okazję uczestniczyć w takiej właśnie wyjątkowej uroczystości, jaką było oddanie do użytku nowoczesnej, wolnostanowiskowej obory w Ośrodku Hodowli Zarodowej Zwierząt Sp. z o.o. w Chodeczku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Ile krów mlecznych jest w stanie pomieścić nowa, wolnostanowiskowa obora w Chodeczku?
  • Jak wyposażona jest nowoczesna obora?
  • Na jaką skale produkcji nastawiony OHZZ Chodeczek?

Nowo powstała obora pozwoli zwiększyć pogłowie o 30%

Ten położony na południowym krańcu województwa kujawsko-pomorskiego ośrodek należy do ścisłej hodowlanej czołówki w kraju. Bo Chodeczek mlekiem stoi. Pogłowie bydła rasy polskiej odmiany czarno-białej liczy tutaj 1000 sztuk, w tym 440 krów mlecznych o średniej wydajności na poziomie 12 500 kg mleka, o zawartości 3,58% tłuszczu i 3,25% białka. Wszystko wskazuje na to, że niedługo dane te staną się nieaktualne, bowiem inwestycja w nową oborę pozwoli zwiększyć obsadę produkcyjnego pogłowia o około 30%.

W kameralnej uroczystości oddania do użytku nowego obiektu uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród których byli m.in.: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi – Anna Gembicka, samorządowcy z powiatu włocławskiego, gminy Chodecz i Lubień Kujawski czy przedstawiciele KOWR. Oczywiście nie mogło zabraknąć władz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do któr...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 17:40