StoryEditorDobry hodowca

Roboty w oborze - jak w praktyce pomagają rolnikowi w pracy przy krowach?

19.02.2023., 14:02h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
– Nie obawiajmy się robotyzacji w oborze, bo roboty nie tylko ułatwiają, lecz także bardzo pomagają w codziennej pracy ze stadem – zapewnia Tomasz Janas, który w maju ubiegłego roku rozpoczął użytkowanie wolnostanowiskowej, w pełni zautomatyzowanej obory.

Wirtualna wycieczka bo nowoczesnej oborze

27 stycznia br. – dzięki uprzejmości hodowcy – firma DeLaval, która wyposażyła obiekt w najnowocześniejsze technologie doju i utrzymania zwierząt, zabrała wszystkich zainteresowanych na wirtualną wycieczkę do obory. Liczba zalogowanych uczestników oraz ilość zadawanych Tomaszowi Janasowi pytań na czacie najlepiej potwierdza, że zainteresowanie nowoczesnymi technologiami w chowie i hodowli bydła mlecznego jest ogromne.

Konstrukcja obory wykonana z drewna klejonego

Gospodarstwo w Niemczynie od pokoleń zajmowało się produkcją mleka. Kiedy już oficjalnie przeszło w ręce Tomasza Janasa, rozpoczęła się w nim prawdziwa rewolucja, bowiem hodowca szybko zaczął realizować swoje marzenie, jakim była wolnostanowiskowa obora. Praktycznie od samego początku młody gospodarz był przekonany do wolnego ruchu krów w oborze. Dlaczego?

Wcześniej, zwiedzając z żoną wiele obór, najbardziej podobały nam się te obiekty, w których krowy chodzą sobie kiedy chcą, jak chcą i gdzie chcą – argumentował wybór hodowca. – W mojej opinii, w systemie wolnego ruchu zdecydowanie łatwiejsza jest obserwacja zwierząt p...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 20:16