StoryEditorZarządzanie stadem

Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem

17.01.2023., 14:01h
Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen opracowali model komputerowy, który może przewidywać ryzyko problemów z wycieleniem u poszczególnych krów, nawet jeszcze przed ich inseminacją.  

W jaki sposób sztuczna inteligencja będzie pomagać rolnikom?

Oznacza to, że prognoza opiera się wyłącznie na informacjach o krowie, a nie na informacjach o ojcu cielęcia. Model może pomóc rolnikom uniknąć trudnych porodów, na przykład poprzez specjalne krycie krów o zwiększonym ryzyku problemów z wycieleniami buhajami o wysokich walorach hodowlanych pod względem łatwości wycieleń.

Do swoich badań naukowcy wykorzystali zestaw danych zawierający informacje od ponad 130 000 cieląt, od ponad 55 000 krów holsztyńskich w 775 gospodarstwach. Dotyczyło to danych pochodzących od zwierząt po drugim cielęciu i starszych. 3,3 procenta wszystkich urodzeń zostało sklasyfikowanych jako ciężkie.

Naukowcy przeanalizowali wszystkie dostępne dane za pomocą sztucznej inteligencji, czyli samouczącego się programu komputerowego. Badacze odkryli dużą liczbę cech, które przewidują ryzyko wystąpienia problemów z wycieleniem u poszczególnych krów. Najważniejszą z nich jest wartość hodowlana dla łatwości wycielenia się krowy. Ale również wartości hodowlane, takie jak: ocena kondycji, płodność czy postawa oraz chód wydają się mieć na to wpływ. Ponadto, dane dotyczące poprzednich wycieleń, takie jak okres ciąży i wskaźnik urodzeń, pomagają przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:11