StoryEditorCielęta

Po czym można poznać, że cielęta są zdrowe, a po czym, że chorują

26.01.2022., 12:01h
Na to pytanie młode zwierzęta same nam odpowiedzą poprzez zachowanie, którym sygnalizują czy wszystko jest w porządku. Zdrowe cielę jest bowiem żywotne i ciekawskie. Reaguje poprzez zmianę pozycji uszu oraz zainteresowanie źródłem pochodzenia dźwięków.

Jak zachowują się zdrowe cielęta?

Zdrowe cielę ma czystą i gładką skórę, jego odchody mają kremową konsystencję i żółtawy kolor. Oddycha bezszelestnie, nie kaszle ani nie sapie. Zdrowe cielęta już od samego początku życia wykazują silny stały rytm dobowy. Nocą piją mleko przez bardzo krótki czas oraz pobierają niewielkie ilości dodatkowej paszy. Właściwy pokarm pobierają przede wszystkim w godzinach porannych, wczesnym popołudniem oraz wieczorem. I właśnie na te pory dnia przypada okres aktywności cieląt, w którym to pobierają paszę i wodę oraz żywo zainteresowane są otoczeniem, co objawia się na przykład oblizywaniem i obwąchiwaniem urządzeń, prowadzą walkę na rogi z innymi zwierzętami w stadzie.

Które zachowania u cieląt powinny zaniepokoić hodowcę?

Nietypowym zachowaniem związanym z pobieraniem paszy jest wzajemnie obsysanie. Aby temu zapobiec można np. zrobić w smoczkach mniejsze otwory, co pozwoli na dłuższe ssanie i lepsze zaspokojenie odruchu. Inną metodą jest podawanie większej ilości preparatu mlekozastępczego. Zaobserwowano bowiem, że cielęta, które otrzymują ograniczone dawki mleka w ciągu doby (8–10 litrów) częściej obsysają inne osobniki, w porównaniu z cielętami, które dostają 12 litrów, do 49. dnia życia. Po tym bowiem czasie odruch wzajemnego obsysania samoistnie zanika.

Po czym wiadomo, że cielęta zaczynają chorować?

Wskaźnikiem zdrowia cieląt jest też ich wygląd. Cielęta zdrowe mają wilgotną i zimną śluzawicę oraz brak wycieków ropnych z oczu. Kiedy zwierzę dotknięte jest jakimś schorzeniem w oczodołach zaczyna pojawiać się ropna wydzielina. Skutecznym wyznacznikiem problemów zdrowotnych są również uszy i głowa. Cielęta, które mają problemy zdrowotne, gwałtownie poruszają głową lub uszami, a ich posmutnieniu towarzyszy bardzo charakterystyczne opuszczenie jednego lub obu uszu.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 04/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 11:08