StoryEditorPorady

Podział krów na grupy żywieniowe pozwala na lepsze wykorzystanie paszy

13.04.2022., 11:04h
Krzysztof Klupczyński jest czwartym pokoleniem, które gospodaruje na tym samym siedlisku od 110 lat. Wszystko zapoczątkował jego pradziadek, który w 1926 roku wybudował oborę uwięziową dla 50 krów. Dwa lata później powstała stodoła ze stajnią. W okresie II wojny światowej rodzina została wysiedlona, a niemieccy zarządcy dobudowali do obory chlewnię. Te prawie 100-letnie budynki młody rolnik nadal wykorzystuje jako miejsce odchowu jałówek, które podobnie jak krowy zasuszone, korzystają z obszernych okólników.

Podział na grupy wsparty okólnikami

W okresie letnim na okólniki wypuszczamy również krowy dojne, przy czym dla nich są to tylko i wyłącznie okólniki utwardzone i obficie ścielone słomą. Nic nie ma tak dobrego wpływu na zdrowotność bydła, jak ruch na świeżym powietrzu, co przekłada się na lżejsze wycielenia, wyraźniejsze okazywanie rui oraz lepszą zdrowotność nóg i racic – powiedział Krzysztof Klupczyński.
Cielęta w pierwszym okresie odchowu korzystają z indywidualnych budek typu igloo, których rolnik ma 20. Tam pozostają przez miesiąc, a następnie trafiają do budek grupowych.

Cielęta odpajamy przez pierwsze 2 miesiące życia, w tym celu od 2 lat używamy taksówki mlecznej Urban. To świetne urządzenie, które usprawnia przygotowywanie pójła, zapewnia dobre wymieszanie i utrzymuje stałą temperaturę. Cielęta chowane w budkach są znacznie zdrowsze, ponadto budki są łatwe w dezynfekcji. Budki i mleczna taksówka poprawiły higienę, zdrowotność oraz przyrosty cieląt – wyjaśnił Krzysztof Klupczyński.

Lepsze wykorzystanie paszy

Zaledwie kilka tygodni wstecz, rolnik podzielił krowy dojne na dwie grupy technologiczne,...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 07:39