StoryEditorWiadomości rolnicze

Ponad 1000 litrów mleka mniej przez błędy w odchowie jałówek

07.05.2019., 17:05h
Za najważniejszy z punktu widzenia późniejszej wydajności uważany jest ten okres odchowu jałówek, w którym uzyskują masę ciała od 100 do 250 kg. Okres ten jest nazywany też przez hodowców okresem krytycznym, a popełnione w tym czasie błędy żywieniowe mogą spowodować zmniejszenie wydajności nawet do 1100 kg mleka w każdej laktacji.

Tych błędów w odchowie nie da się naprawić

Nazwanie tej części odchowu jałówek okresem krytycznym jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w tym właśnie czasie następuje bardzo intensywny wzrost, rozwój i jakościowe kształtowanie się wymienia. Tkanka gruczołowa, czyli część odpowiedzialna w przyszłości za produkcję mleka, przy prawidłowym żywieniu może przyrastać 3–4 razy szybciej od pozostałych tkanek. W wymieniu zachodzi intensywny wzrost ilości komórek mlekotwórczych.

Jeśli w tym czasie podamy nadmierne ilości paszy treściwej, zbyt dużo energii, to zamiast budowy tkanki parenchymatycznej, w wymieniu budowana będzie tkanka tłuszczowa i procesu tego nie da się odwrócić. I z tego powodu zawsze lepiej jest żywić jałówki na lekkim deficycie energetycznym.
Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 01:21