StoryEditorDobry hodowca

Poprawa wydajności mlecznej krów obecnie ważniejsza niż powiększenie stada

23.04.2022., 13:04h
Teraz zdecydowałbym się na oborę wolnostanowiskową. Jest to droższe rozwiązanie od uwięziówki, dlatego na realizację tych planów trzeba będzie długo poczekać – mówi Krzysztof Mańkowski. Dlatego rolnik stawia obecnie na zwiększenie wydajności mlecznej, a ta już obecnie wynosi średnio 10 248 kg mleka od sztuki. Jak rolnik to osiągnął?

Rolnicy z mazowieckiego prowadzą gospodarstwo mleczne liczące ok. 60 szt. bydła

Krzysztof Mańkowski utrzymuje bydło w dwóch połączonych ze sobą oborach uwięziowych. Niestety, nie ma w nich już miejsca na wprowadzenie kolejnych sztuk. Hodowca nie planuje jednak rozbudowy obory, a wzrost produkcji mleka upatruje w zwiększeniu wydajności mlecznej stada.

Krowy państwa Mańkowskich utrzymywane są w oborze, której najstarsza część pochodzi z lat 60. W 2006 roku hodowcy przystąpili do rozbudowy tego obiektu. Powstała dobudówka z 28 stanowiskami. W połączonym obiekcie stanowiska ścielone są słomą, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy szynowych. Dój prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 5 aparatów udojowych.

3 elementy kluczowe do poprawy wydajności mlecznej krów

Państwo Mańkowscy od blisko 3 lat używają wozu paszowego o pojemności 10 m3 z firmy Euromilk.

Paszowóz znacznie ułatwił nam prace, bo żywienie krów jest dziś łatwe i szybkie. PMR jest dobrze wymieszany, dzięki czemu krowy dobrze go pobierają. Za dobrze zbilansowaną dawkę pokarmową odwdzięczyły się wzrostem wydajności mlecznej – mówi Krzysztof Mańkowski.

– Cały czas pracujemy nad zwiększeniem wydajności mlecznej stada. Oprócz paszowozu i dobrych jakościowych pasz, do osiągnięcia wysokiej wydajności niezbędne jest jeszcze profesjonalne doradztwo żywieniowe. Dopiero te wszystkie elementy połączone z dobrą genetyką mogą zagwarantować wysoką wydajność stada – uzupełnia Andrzej Mańkowski, który wspólnie z żoną Bogumiłą pomagają synowi w prowadzeniu gospodarstwa.

W skład miksu wchodzi:

  • 800 kg sianokiszonki,
  • 1200 kg kiszonki z kukurydzy,
  • 130 kg mieszanki treściwej
  • i 15 kg melasy.

Tak skomponowana dawka przewidziana jest na produkcję 24 kg mleka. Krowy o wyższej wydajności premiowane są mieszanką treściwą zadawaną 3 razy dziennie z ręki.

Gospodarze są zadowolenia z zastosowania wozu paszowego
Gospodarze są zadowolenia z zastosowania wozu paszowego

Zwiększenie wydajności jedyną drogą na rozwój gospodarstwa. Budowa obory odłożona na później

Gospodarze podkreślają, że bez przeprowadzenia inwestycji budowlanych obecnie nie mają innej możliwości zwiększenia pogłowia. Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie wydajności.

W obecnych czasach nawet nie ma co myśleć o budowie nowego obiektu. Jednak gdyby taka możliwość była, to zdecydowałbym się na oborę wolnostanowiskową. Jest to droższe rozwiązanie od uwięziówki, dlatego na realizację tych planów pewnie trzeba będzie długo poczekać – mówi Krzysztof Mańkowski.

Państwo Mańkowscy cały czas modernizują park maszynowy. W ubiegłym roku kupili nową zgrabiarkę dwukaruzelową. Kombajn zbożowy został wymieniony na wydajniejszy. Potrzebny jest jeszcze większy opryskiwacz i ładowarka teleskopowa. Jeszcze przed zakupem tych maszyn gospodarze zaplanowali wykonanie utwardzenie podwórka.

W 2007 roku zamontowana została dojarka przewodowa
W 2007 roku zamontowana została dojarka przewodowa

Samodzielna inseminacja krów pozwala oszczędzić i przeprowadzić zabieg w dobrym terminie

Od 3 lat pan Krzysztof sam inseminuje swoje stado.

Prowadząc inseminację mogę zaoszczędzić, ponieważ nie płacę za tę usługę. Ponadto samemu łatwiej jest przeprowadzić zabieg w optymalnym terminie. Zamawiając nasienie buhajów zwracam uwagę na takie cechy jak: wydajność mleczna, płodność, wymię i mocne nogi. Czasami używam także nasienia seksowanego, żeby zwiększyć udział urodzonych cieliczek – mówi Krzysztof Mańkowski.

Pryzma lepsza niż baloty?

Większość zielonek gospodarze zakiszają na pryzmach, a tylko niewielka część trafia do balotów.

– Już od 3 lat zaczęliśmy zakiszać zielonkę na pryzmach i stwierdziliśmy, że jest do dobra metoda. Jednego dnia kosimy trawy, a drugiego zbieramy i ugniatamy na pryzmie. Przy balotach zbiór trwał znacznie dłużej i zakup folii był bardzo kosztowny – mówią rolnicy.

Hodowcy od początku tego roku stosują suchy TMR w żywieniu cieląt, w skład którego wchodzi: sieczka ze słomy, śruta zbożowa, śruta sojowa, śruta rzepakowa, śruta kukurydziana, melasa, koncentrat białkowy, witaminy i kreda. Ich zdaniem cielęta chętnie zjadają tę paszę i są w dobrej kondycji.

– Przez pierwszy tydzień życia cielęta otrzymują mleko pełne, po czym wprowadzamy preparat mlekozastępczy, którym cielęta poimy do ośmiu tygodni. Ponadto od pierwszego tygodnia życia do 6. miesiąca życia cielęta otrzymują suchy TMR – tłumaczy pan Krzysztof.

 Na zdjęciu pan Krzysztof z ojcem, żoną Jolantą i córką Kingą. Państwo Mańkowscy mają jeszcze dwie córki Alicję i Marysię

Na zdjęciu pan Krzysztof z ojcem, żoną Jolantą i córką Kingą. Państwo Mańkowscy mają jeszcze dwie córki Alicję i Marysię

Józef Nuckowski
fot. Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 02:46