Nowozelandzka produkcja od lat charakteryzowała się znacznie niższymi cenami wypłacanymi za skupowane mleko w porównaniu do europejskich mleczarni. Ponadto, koszty produkcji mleka zawsze były wyjątkowo niskie. Jednak w zeszłym roku sytuacja ta uległa zmianie.
StoryEditorAnalizy rynkowe

Producenci mleka z Nowej Zelandii mają identyczne problemy jak polscy rolnicy. Co jest największą zmorą?

16.09.2023., 14:30h
Na świecie istnieją trzy ośrodki produkcji mleka. Są to Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Unia Europejska. Każdy z nich posiada swoje wyróżniki. Tym, co charakteryzuje nowozelandzką produkcję mleka, jest jej szczególnie mocny związek z Chińską Republiką Ludową. Można tu mówić o znaczącym, a nawet całkowitym uzależnieniu.

Nowozelandzki rynek mleka uzależniony od rynku chińskiego

W ubiegłym tygodniu szerokim echem w nowozelandzkich mediach odbiła się wypowiedź szefostwa nowozelandzkiej Fonterry, w której to poruszono temat uzależnienia się gospodarki tego kraju od produkcji mleka i jego eksportu do Chin. Faktycznie, zacieśnianie relacji handlowych z Chinami było motorem napędowym rozwoju przedsiębiorców z Nowej Zelandii. Głównymi towarami, które trafiają z tego wyspiarskiego kraju do Chin, są nabiał, mięso, drewno oraz przetwory z mąki, zbóż i skrobi. Łączna wartość towarów i usług wyeksportowanych w tym kierunku stanowiła w 2021 roku 21,45 mld dolarów amerykańskich, z czego produkty wymienionych powyżej branż stanowiły 20,04 mld dolarów. Z kolei głównymi towarami przywożonymi z Chin są elektronika, maszyny, odzież i meble. Ich wartość to 15,45 mld dolarów amerykańskich, co dawało Nowozelandczykom niezwykle korzystne saldo w wymianie handlowej.

W przypadku tamtejszego przemysłu mleczarskiego udział eksportu do Chin wzrósł na przestrzeni ostatnich lat aż pięciokrotnie. Wydawałoby się, że ścisłe powiązanie pomiędzy chińskimi konsumentami a nowoz...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 08:48